О рганизатор на взрива на Кримския мост е шефът на военното разузнаване на Украйна Кирил Буданов, а експлозивите са доставени от Одеса през България, Грузия и Армения. Това съобщи пресцентърът на руската Федерална служба за сигурност (ФСС), цитиран от ТАСС.
Официальное обвинение
— Marina (@MMerangul) October 12, 2022
В ФСБ установили организатора теракта на Крымском мосту. Им является глава военной разведки Украины Кирилл Буданов.
Также ФСБ установила 12 соучастников подготовки теракта на Крымском мосту, восемь из них задержаны. pic.twitter.com/noJG402szo
"Федералната служба за сигурност съвместно със Следствения комитет на Русия установи, че организатор на терористичния акт на Кримския мост е Главното разузнавателно управление на министерството на отбраната на Украйна, неговият ръководител Кирил Буданов, сътрудници и агентура", съобщиха от пресцентъра.
Във връзка с експлозията са задържани петима граждани на Русия, трима граждани на Украйна и Армения.
Камионът от Кримския мост никога не е бил в България
В съобщението на ТАСС се казва, че взривното устройство е било скрито в рула със строително полиетиленово фолио, натоварени на 22 палета с общо тегло 22 770 килограма, и в началото на август е било изпратено от морското пристанище на Одеса в Русе по договор между "Транслогистик УА" ООД (Киев) и Baltex Capital S.A. (Русе).
Заплита се историята около взрива на Керченския мост
Товарът е бил транспортиран от България до грузинското пристанище Поти, а след това до Армения.
В организацията на прехвърлянето на товара от България в Грузия, а след това в Армения са участвали украинските граждани Михаил Цюркало, Денис Ковач и Роман Соломко, грузинските граждани Сандро Иносаридзе и брокер на име Леван, както и арменският гражданин Артур Терчанян, се казва в съобщението на ФСС.
България започна разследване за Кримския мост
Товарът е бил прехвърлен от България в пристанище Поти (Грузия), а след това в Армения.
В организацията на прехвърлянето на товара от България в Грузия, а след това в Армения са участвали украинските граждани Михаил Цюркало, Денис Ковач и Роман Соломко, грузинските граждани Сандро Иносаридзе и брокер на име Леван, както и арменският гражданин Артур Терчанян, се казва в съобщението на ФСС.
При по-нататъшното транспортиране на товара е била извършена подмяна на документи със смяна на данните за компаниите, посочени като изпращач и получател.
ФСС отбеляза, че "контролът за придвижването на товара по целия маршрут и контактите с участниците в престъпната схема за транспортиране е осъществявал служител на Главното разузнавателно управление на министерството на отбраната на Украйна, представящ се за "Иван Иванович", и използвал за координация както виртуален анонимен номер, създаден в интернет, така и номер, регистриран на името на украинския гражданин и жител на град Кременчуг Сергей Владимирович Андрейченко".
"В момента в рамките на наказателното дело са задържани петима граждани на Русия, трима граждани на Украйна и Армения, участвали в подготовката на престъплението", съобщи пресцентърът на ФСС и добави: "Разследването на терористичния акт продължава. Всички негови организатори, включително чуждите граждани, ще бъдат привлечени към наказателна отговорност в съответствие с руското законодателство".
Украйна официално не е потвърдила, че е замесена във взривяването на Кримския мост, но някои украински представители изразиха задоволство от инцидента, посочва Ройтерс.
Експлозията на Кримския мост, с дължина близо 18 км, разруши едното пътно платно на шосейния мост, временно спирайки пътния трафик. Взривът унищожи също няколко жп цистерни с гориво от влакова композиция, пътуваща по посока на анексирания полуостров от Южна Русия.
Кримският мост - престижен проект, който бе открит лично от руския президент Владимир Путин през 2018 г., стана жизненоважно логистично съоръжение за снабдяването на руските войски, участващи в руската военна кампания в Южна Украйна.
Руските сили извършиха масирани ракетни удари срещу украински градове, включително срещу електроснабдителната мрежа на Украйна. На предавано по телевизията съвещание на руския Съвет за сигурност в понеделник Путин каза, че ракетните удари са отмъщение за взривяването на Кримския мост, за което обвини украинските тайни служби.
А вчера по нареждане на министър-председателя на България беше извършена проверка от службите за сигурност. Тя се е наложила във връзка със спекулациите и опитите името на България да бъде замесено с взрива, посочиха от пресцентъра на правителството ни.
Безспорно е установено, че взривеният на Кримския мост камион никога не е бил на територията на Република България, която беше посочена като отправна точка за неговия маршрут.
Според твърденията на руски медии взривеният на 8 октомври 2022 г. камион е превозвал полиетиленово фолио. Проверката на българските служби установи също, че стока със сходни характеристики е въведена на територията на България от друга страна членка на ЕС в контейнер с надлежно оформени документи под режим транзит.
По време на престоя на въпросната стока в България, тя е била под митнически надзор и е напуснала страната в същия контейнер през пристанище Бургас на 17 септември 2022 г. в посока към държава, различна от Русия.
От проверката става категорично ясно, че контейнерът, с който стоката е напуснала България, не е бил на взривения камион.
Цялата информация по случая е предоставена на прокуратурата.
Правителството на Република България няма да позволи по никакъв начин името на страната ни да бъде свързвано с каквато и да е съпричастност към терористична дейност, категорични бяха още от МС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!