Д оставките на руски ракети са паднали до критично ниско ниво, съобщи украинското военно разузнаване.
„Руската отбранителна промишленост не може да произведе достатъчно нови ракети, а тези, с които влязоха във война на 24 февруари, вече са на изчерпване”, поясни бриг. ген. Кирило Буданов, ръководител на украинската Агенция за разузнаване на отбраната.
„За много видове ракети числата вече са паднали под критичното ниво. Имам предвид 30%”, добави Буданов.
Нови удари: Отново въздушна тревога в цяла Украйна
Доставките на крилати ракети „Искандер” например са паднали до 13% от нормалните нива.
Пред Си Ен Ен редица военни експерти потвърждават, че Русия има огромен проблем със запасите и производството на ракети за войната си в Украйна.
Основната причина за това е наложеното от Запада ембарго върху износа на високотехнологични компоненти за руската индустрия. Русия все още успява да си набавя някакъв дял от необходимите части от черния пазар, но те са много по-малко от нужните за поддържане на досегашното темпо на обстрел срещу Украйна.
Теоретично Китай би могъл да замести Запада като производител на много от високотехнологичните компоненти, но за момента не показва желание да го направи, рискувайки налагане на санкции срещу китайски компании.
Буданов посочи, че Русия е „принудена да търси всякакви варианти за преодоляване на недостига на ракети”.
Ето защо руската армия използва противовъздушни системи С-300 за обстрел на наземни цели в Украйна.
Освен това, въпреки че Кремъл и Техеран официално го отричат, Русия купува бойни дронове от Иран, които да заместят високоточните ракети.
Техеран е доставил стотици дронове на Русия това лято, по данни на разузнаването на САЩ. Те се използват редовно, включително при атаките срещу украинската столица Киев тази седмица.
Руснаците ползват основно модела „Шахед 136”. Той достига целта си по джи-пи-ес координати, въведени преди излитане. След това се движи автономно, лети ниско и има обхват от няколкостотин километра.
Има ли риск украински дронове да ударят Москва
Украинците твърдят, че са свалили десетки ирански дронове през последните седмици.
Дроновете са по-малко ефективни, но и по-евтини от крилатите ракети, всяка от които струва между 1,5 и 2 млн. долара.
На практика „Шахед 136” са безполезни на бойното поле, тъй като могат да поразяват само фиксирани цели. Те обаче се оказват много полезно средство в новата руска стратегия за унищожаване на гражданската, основно енергийната, инфраструктура на Украйна.
„Министерството на отбраната на Русия разработи съответните тактически и технически изисквания за дронове. Но повечето руски производители, за съжаление, не са в състояние да ги изпълнят”, коментира неотдавна пред ТАСС руският полковник Игор Ишчук.
Терорът над хората - новата тактика на Русия в Украйна
Иран обаче вече има клиенти за същите дронове в Йемен, Ирак и Ливан, и иранските производствени възможности не са неограничени, така че няма как да запълнят дефицита на ракети в руската армия.
Освен това „в следващите дни” НАТО ще достави на Украйна „стотици системи за борба с дронове”, заяви днес неговият генерален секретар Йенс Столтенберг на Берлинския форум за външна политика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!