В края на септември руският парламент одобри ново законодателство, което ще усложни процеса на осиновяване на руски деца за граждани от страни, които позволяват промяна на пола. Защитниците на осиновяването изразиха загриженост, че това законодателство е предимно насочено към наказване на западните нации, предаде VOA/Voice of America.
На 25 септември Държавната дума подкрепи закон, който забранява на граждани от страни, които позволяват промяна на пола — независимо дали хирургически или юридически — да осиновяват руски деца. Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин заяви, че целта на законодателството е да “защити детството и традиционните ценности.”
Райън Ханлън, президент на Националния съвет по осиновяване на САЩ, изрази мнение, че фокусът на законодателството е по-скоро политически, отколкото хуманитарен.
Ханлън коментира: “Всяка страна има правото да определя критериите за международно осиновяване и не мисля, че Русия е по-различна от САЩ или която и да е друга страна. Надеждата е, че няма да бъдат въвеждани общи забрани за осиновяване.”
Поддръжниците на новия закон твърдят, че неговата цел е “да премахне всяка възможност руски деца да бъдат осиновени от представители на ЛГБТ общността.”
Много европейски страни, Канада, Австралия и няколко нации в Азия и Африка разрешават промяна на пола. Въпреки това, руските политици твърдят, че забраната е насочена конкретно към страните от НАТО.
Новият закон няма да засегне Съединените щати, тъй като предишен руски закон вече забранява на американски граждани да осиновяват руски деца. Тази забрана, известен като закона на Дима Яковлев, беше приета през 2012 г. в отговор на трагичния случай на руско дете, което почина, докато беше под грижите на осиновителите си американски родители.
Американката Силвия Танер, осиновила четири деца от Русия в началото на 2000-те години, сподели своя опит. Децата - Настя, Никита, Валера и Аня - бяха доведени в САЩ от сиропиталища в Хабаровск и Биробиджан.
Танер, чиито деца вече са пораснали, смята, че забрани като наскоро приетата само вредят на руските деца, отказвайки им възможността да растат в любящи семейства. Тя коментира: “Много е тъжно, защото има много двойки като мен и съпруга ми, които сме благословени да имаме тези невероятни деца, а това създава много проблеми на децата в сиропиталищата.”
С малко противопоставяне, законопроектът вероятно ще бъде одобрен от горната камара на руския парламент и впоследствие подписан от президента Владимир Путин. Въпреки това, действителното влияние на закона остава неясно, тъй като руски официални лица посочват, че само шест руски деца са били осиновени от чуждестранни семейства през 2023 година.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!