Р усия изглежда е на път да произведе близо три пъти повече артилерийски снаряди от САЩ и Европа, съобщава Си Ен Ен. (Видеото е архивно.)
Русия произвежда около 250 000 артилерийски снаряда на месец, или около 3 милиона годишно, според оценки на разузнаването на НАТО.
Като цяло САЩ и Европа имат капацитета за само около 1,2 милиона снаряда годишно, които да дадат на Украйна, посочва високопоставен служител на европейското разузнаване пред Си Ен Ен.
ЕП за Русия: Деколонизация, рефедерализация и деимпериализация
Американските военни са си поставили за цел да произвеждат 100 000 артилерийски снаряда на месец до края на 2025 г., по-малко от половината от руското месечно производство и дори този брой вече е недостижим, тъй като финансирането от 60 милиарда долара за Украйна е блокирано в Конгреса, обяви представител на армията на САЩ миналата седмица.
„Това, в което се намираме сега, е производствена война”, коментира високопоставен служител на НАТО пред Си Ен Ен.
Резултатът в Украйна зависи от това как всяка страна е подготвена да води тази война. Официални лица посочват, че в момента Русия изстрелва около 10 000 снаряда на ден, в сравнение със само 2 000 от украинска страна. Съотношението е по-лошо на някои места на 1000-километровия фронт, според служител на европейското разузнаване.
Сеул: Северна Корея доставя милиони снаряди на Русия
Недостигът на боеприпаси идва в може би най-опасния момент за Украйна, откакто Русия я атакува пълномащабно през февруари 2022 г.
Руската военна индустрия работи 24 часа в денонощието на 12 часови смени, 7 дни в седмицата.
Около 3,5 милиона руснаци сега работят в сектора на отбраната, в сравнение с между 2 и 2,5 милиона преди войната. Русия също внася боеприпаси. Иран изпрати най-малко 300 000 артилерийски снаряда миналата година, а вероятно и повече. Северна Корея предостави най-малко 6700 контейнера с боеприпаси или милиони снаряди.
Русия е „вложила всичко, което има в играта”, подчертава служител на разузнаването.
Защо Русия успя да превземе Авдеевка?
Въпреки всичко това и руската армия изпитва недостиг на боеприпаси на бойното поле, и едва ли ще постигне значителни успехи във войната, поне в краткосрочен план, смятат западните експерти.
Американски и западни служители смятат, че въпреки че Русия успя да ускори производството, защото страната е контролирана от автократичния режим на президента Владимир Путин, пазарните икономики бързо ще наваксат изоставането, особено с оглед на факта, че качеството на техните снаряди е значително по-високо.
Според високопоставения служител на НАТО Русия произвежда между 115 и 130 ракети с голям обсег и 300 до 350 атакуващи дрона за еднократна употреба, базирани на ирански модел.
Може би най-голямото предизвикателство пред Русия е производството на танкове и други бронирани превозни средства. Тя произвежда около 125 танка на месец, но по-голямата част реално са по-стари модели, които само са ремонтирани. Около 86% от основните бойни танкове, произведени в Русия през 2023 г., всъщност са ремонтирани.
И въпреки че Русия разполага с около 5000 танка в склад, „вероятно голям процент от тях не могат да бъдат обновени и са подходящи само за резервни части”, посочва служител на НАТО.
Москва е загубила най-малко 2700 танка, над два пъти повече от общия брой, който първоначално е разположила в Украйна през февруари 2022 г.
Войната напълно е „трансформирала” икономиката на Русия. Сега отбраната е най-големият сектор, а петролът плаща за това. Така се създават дългосрочни дисбаланси, които вероятно ще породят проблеми в бъдеще.
Сега Пентагонът преценява дали да използва последния оставащ източник на помощ за Украйна – военните си запаси. Досега военните не бяха склонни да прибягнат до тази опция, без да са сигурни, че използваните средства ще бъдат възстановени от Конгреса, тъй като това може да повлияе на бойната готовност на САЩ.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!