У краински военни обявиха, че представители на Москва са забранили на украинските служители, които отказват да подпишат договори с руската държавна компания "Росатом", да влизат на територията на Запорожката АЕЦ, окупирана от руската армия през март, съобщи Ройтерс.
Окупационните власти: Руската армия няма да се изтегля от Запорожката АЕЦ
Най-голямата атомна електроцентрала в Европа се поддържа от украински технически лица от началото на войната в Украйна, въпреки че е под руски контрол.
Шефът на „Енергоатом“: Руските сили се готвят да се изтеглят от Запорожката АЕЦ
"Според информацията от днес, окупаторите забраняват достъпа до територията на Запорожката АЕЦ на работниците, които откажат да подпишат договори с "Росатом", се казва в ежедневната сводка на украинския генерален щаб.
Шефът на Росатом: Има риск от ядрен инцидент Запорожката АЕЦ
Русия все още не е коментирала това обвинение, отбелязва Ройтерс.
Meждувременно стана ясно, че насрочените за тази седмица преговори за ядрено разоръжаване между Русия и САЩ са били отложени, предаде Ройтерс, като се позова на посолството на САЩ в Москва и на руското министерство на външните работи.
Очакваше се официални представители от двете страни да се срещнат в египетската столица Кайро от 29 ноември до 6 декември, за да обсъдят подновяване на инспекциите по договора за ядрено разоръжаване "Нов СТАРТ", след като те бяха прекратени през март 2020 г. заради пандемията от COVID-19.
"Предварително насрочената сесия в Кайро (от 29 ноември до 6 декември) на Двустранната консултативна комисия по договора "Нов СТАРТ" между Русия и САЩ няма да бъде проведена на тези дати", съобщи руското министерство на външните работи.
"Събитието беше отложено за по-късна дата", добави ведомството без да дава конкретна причина за отлагането.
Руският в. "Комерсант" цитира посолството на САЩ, че решението за отлагането на разговорите е било взето от Русия.
Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков вече беше заявил, че очакванията за постигане на пробив на срещата са сведени до минимум, но разговорите бяха знак, че двете страни поне искат да продължат диалога, въпреки че отношенията между тях са най-ниското си ниво от края на Студената война, посочва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!