Р уската централна банка повиши основната си лихва до 21%, с което разходите по заемите достигнаха най-високото ниво от повече от две десетилетия. Войната на Москва в Украйна предизвика бързо покачване на цените в страната, предава АФП. (Видеото е архивно.)
С това увеличение, ставката вече е на най-високата си стойност от 2003 г. насам, докато регулаторът се бори с икономическите последици от конфликта.
Русия върви към нещо по-лошо от рецесията
Но въпреки високата инфлация и надеждите на Запада, че санкциите ще осакатят руската икономика, Кремъл ще увеличи военните си разходи и през следващата година, а според анализатори Русия разполага с достатъчно средства, за да продължи да се бие в Украйна в обозримо бъдеще.
Русия повишава бюджета си за отбрана с рекордните 25%
Гуверньорът на централната банка Елвира Набиулина заяви, че темпът на нарастване на цените - 9,8% на годишна база през септември, не се забавя и че може да се наложи по-нататъшно повишаване на лихвения процент.
"Първо, инфлацията. Като цяло не виждаме никакви признаци за нейното забавяне. За да овладеем ускоряващия се ръст на цените, ще ни е необходима много по-строга парична политика през следващата година", каза Набиулина.
Извънредно заседание, Русия вдигна лихвите
Без да споменава офанзивата в Украйна, тя директно обвини високите държавни разходи за повишаването на инфлацията:
"Допълнителните фискални разходи и свързаното с тях разширяване на дефицита във федералния бюджет през 2024 г. имат проинфлационен ефект".
От Руската централна банка смята, че няма да успеят да забавят инфлацията до целевата стойност от 4% поне до 2026 г.
След обявяването на решението за повишаване на основната лихва в Русия рублата поевтинява с 0,5%, до 96,7260 USD/RUB срещу щатския долар.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!