Р ъководителят на разузнаването на ФСБ обвини страните от НАТО, че се готвят да нанесат ядрени удари на руска територия, докато напрежението между Кремъл и алианса продължава да расте.
(Във видеото: Швеция се подготвя за потенциална конфронтация с Русия)
Генерал Владимир Кулишов, който оглавява граничната служба на главната руска разузнавателна агенция, заяви пред държавната информационна агенция РИА Новости, че Москва е обезпокоена от увеличаването на дейностите на НАТО в близост до руската граница.
Румен Радев: При пряк сблъсък с Русия тези реакции на наши политици не значат нищо
„Разузнавателните дейности на НАТО се увеличават в близост до руската граница“, каза той пред агенцията, както и „интензивността на оперативната и бойната подготовка на войските на алианса“.
„Разработват се сценарии за водене на военни действия срещу Руската федерация, включително ядрени удари на наша територия“, каза той.
От Newsweek уточняват, че са направили опит да се свържат с НАТО за коментар.
Коментарите на Кулишов идват на фона на засиленото ядрено позициониране на Русия, като този месец президентът Владимир Путин нареди на военните си да тренират разполагането на тактически ядрени оръжия след заплахите, които според Москва идват от Запада.
Успоредно със засилената ядрена реторика Кремъл и неговите пропагандисти представят пълномащабното нахлуване в Украйна като марионетна война между Москва и Запада, като често критикуват военната помощ, която членовете на НАТО оказват на Киев, пише Newsweek.
Столтенберг: България е ценена като надежден съюзник в НАТО
Откакто Путин започна войната, алиансът се увеличи с двама членове, като присъединяването на Швеция и Финландия доведе до това Балтийско море да бъде наречено „езеро на НАТО“, макар и на фона на присъствието на руския ексклав Калининград, припомня Newsweek.
Москва е обвинявана, че се държи провокативно спрямо членовете на НАТО около Балтийско море, като неотдавна Литва реагира гневно на документ на руското правителство, в който се призовава за промяна на морските граници във Финския залив. Вилнюс заяви, че държавите от НАТО по източния фланг на алианса ще използват безпилотни летателни апарати, за да засилят защитата си срещу „недружелюбни държави“.
Президентът на САЩ Джо Байдън е сред западните лидери, които предупредиха, че в крайна сметка Путин може да нападне страна от НАТО - твърдение, което руският лидер отхвърли като „глупост“, докато дебатът за това каква роля трябва да играе алиансът във войната продължава да се разгаря.
След като този месец Москва започна офанзива в украинската област Харков, Киев помоли Вашингтон да му позволи да използва оръжия, доставяни от САЩ, за да удари руска територия - ябълка на раздора поради възможната ескалация на конфликта в резултат на това.
Ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг се включи в дебата, като заяви пред The Economist, че отказът на Киев да използва тези оръжия „срещу легитимни военни цели на руска територия ги прави много трудни за отбрана“.
Приеха декларация, позволяваща на Украйна да използва западна помощ за удари по военни цели в Русия
В отговор говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред вестник „Известия“, че коментарите на Столтенберг показват как „НАТО увеличава степента на ескалация, НАТО флиртува с военната реторика“.
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че не изключва възможността за изпращане на войски в Украйна в случай на искане от страна на Киев.
Руските държавни медии съобщиха във вторник за коментари на полския външен министър Радослав Сикорски пред изданието Gazeta Wyborcza. На въпрос за вероятността Варшава да изпрати войски в Украйна, Сикорски е отговорил, че „не трябва да изключваме никаква възможност“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!