Р уският президент Владимир Путин съобщи, че военните са изстреляли пробно няколко хиперзвукови ракети. Тестовете са били проведени в нощта на четвъртък срещу петък и са преминали „успешно и безпогрешно“, заяви Путин в телевизионно обръщение, цитиран от "Дойче веле".
Руски съд наложи на Google глоба за милиони евро
За Русия това е „голямо събитие и важна стъпка за укрепване на сигурността на Русия и за подобряване на нейните отбранителни способности“, добави президентът.
Още от февруари 2019 година се знае, че Русия е разработила хиперзвуковата ракета „Циркон“. Оттогава руската армия е извършила редица тестове на ракетите. Но за първи път сега имаме едновременно изстрелване на повече от една ракета.
Путин: Американците да знаят, че не могат да спрат Китай
Над пет пъти скоростта на звука
Хиперзвуковите ракети могат да достигнат повече от пет пъти скоростта на звука и да бъде променяна траекторията им по време на полет. Те са трудни за забелязване и прихващане от стандартните системи за противовъздушна отбрана.
В последно време между САЩ, Русия и Китай избухна международна надпревара за разработване на хиперзвукови ракети. Наскоро Пентагонът потвърди, че през август Пекин е тествал хиперзвукова ракета, която може да носи ядрено оръжие. Председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили определи теста като „будещ много тревога“.
Китайският “Спутник-1”?
Мили обяви тогава в интервю, че не знае дали тестът на китайската хиперзвукова ракета може да произведе същия шок като „Спутник-1“ през 1957 година, но е много „много близо“ до него. Така нареченият „Спутник шок“ от 1957-а е резултат от изненадващото изстрелване на съветски спътник в земната орбита. "Спутник-1" е първият изкуствен спътник около Земята.
“Файненшъл таймс” първи съобщи за експеримент на китайците с хиперзвукова ракета. Според информацията ракетата е обиколила Земята в ниска орбита със скорост, която е пет пъти по-висока от тази на звука, но е пропуснала целта си с 30 километра. Съединените щати също вече работят върху хиперзвукови ракети и вече тестваха тази технология.
НАТО с висока бойната готовност, България зае позиция
Междуконтинентална крилата ракета
Тези ракети, върху които работи и Северна Корея, комбинират предимствата на междуконтиненталната балистична ракета с тези на крилата ракета. От една страна, те са бързи и имат голям обсег. От друга - могат да бъдат контролирани по време на движение и летят достатъчно ниско, така че да бъдат засичани късно от противниковите радари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!