О рганизация по защита на правата на потребителите в Русия "Обществена потребителска инициатива" състави списък с напусналите Русия чуждестранни компании, които могат да бъдат национализирани в бъдеще, и го изпрати на руското правителство и на Генералната прокуратура. Списъкът включва 59 организации, пише в. "Известия", цитирайки документа. За това съобщават от ТАСС.
Ръководителят на организацията Олег Павлов е казал пред вестника, че списъкът ще се разширява, като сега той включва компаниите Volkswagen, Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald's, Porsche, Toyota, H&M и др.
Глава «Общественной потребительской инициативы» Олег Павлов сообщил о возможной национализации уходящих из России компаний.
— SVTV NEWS (@svtv_news) March 9, 2022
«Попадание в антисанкционный список означает реализацию следующих рисков: арест счетов и активов, введение внешнего управления, национализацию имущества». pic.twitter.com/IhlMLyCoS0
„Правоприлагащите органи, Министерството на промишлеността и търговията и Федералната служба за надзор на защитата на правата на потребителите и благосъстоянието на човека също ще се включат в изготвянето на списъка - всеки със своите компетенции. Разбира се, списъкът е отворен. Веднага щом има компании, които декларират оттеглянето си, без да предоставят гаранции на руските потребители, те се вписват там. Съответно спрямо тях ще бъдат приложени административни, наказателни и съдебни процедури", каза Павлов пред вестника.
Russia proposes nationalising foreign-owned factories that shut operations https://t.co/TS873ad2AU pic.twitter.com/Oh81uqDFdP
— Reuters (@Reuters) March 8, 2022
Ръководителят на организацията отбеляза също, че общият размер на задълженията на чуждестранни компании, които са спрели да работят в Русия към гражданите, държавата и контрагентите, е повече от 6 трилиона рубли. Според него тази сума е равна на приходите им в Русия през последните три години.
„Попадането в антисанкционния черен списък означава за дружеството-нарушител и неговото ръководство следните рискове: запор на сметки и активи, въвеждане на външно управление, национализиране на имущество. Също така, управлението на тези предприятия може да носи наказателна отговорност за умишлен фалит и измами в особено големи размери", обясни Павлов пред "Известия".
Относно предложението за национализиране
Секретарят на Генералния съвет на "Единна Русия" Андрей Турчак каза на 7 март, че "Единна Русия" предлага да се национализират предприятията на западни компании, които са отказали да работят в Руската федерация. Според него във всички случаи говорим за чисто политическо решение от страна на чужди организации. В сряда правителствената комисия по законодателна дейност одобри инициатива, която предвижда възможността за национализиране на имуществото на чуждестранни организации, напускащи руския пазар.
«Единая Россия» предлагает национализировать производства тех компаний, которые объявляют о закрытии производств в России во время спецоперации на Украине
— Единая Россия 🇷🇺 (@er_novosti) March 7, 2022
Подробнее: https://t.co/UqGRC3OAUG pic.twitter.com/OTdCIK2IEj
На 24 февруари руският президент Владимир Путин "обяви специална военна операция" в Украйна. След това САЩ, ЕС, Великобритания, както и редица други държави, включително Япония, обявиха, че налагат санкции срещу руски физически и юридически лица.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!