Русия срещу САЩ, кой мести пешките край Черно море
Източник: iStock/GettyImages
21

М инистри от бившите съветски и комунистически страни в Черноморския регион се подготвят за срещата между държавния глава на САЩ Джо Байдън и руския президент Владимир Путин, която ще се проведе следващата сряда в Женева. Но анализаторите ги призовават да смекчат очакванията си, коментира „Washington Examiner”.

Тези страни се надяват, че американският президент ще отстоява демократичните идеали и ще подобри тяхната сигурност, но регионалните анализатори предупреждават, че рискуват да станат пешки в геополитическата шахматна игра на великите сили.

Правителствените лидери от Киев до Букурещ се опитват да повлияят по някакъв начин на Байдън преди срещата, подчертавайки, че тяхната демокрация зависи от САЩ и НАТО, и предупреждават срещу по-нататъшна руска агресия в региона. През 2008 г. Русия нахлу в Грузия и предизвика замразен конфликт, който раздели страната. По същия начин през 2014 г. Русия анексира Крим и подбуди сепаратистко движение в Източна Украйна - което с руска подкрепа продължава и до днес да бушува като конфликт, макар и с ниска интензивност.

Украйна промени цитат от Байдън, вижте защо

„Вярвам, че този диалог е фокусиран върху въпросите на сигурността, а не върху чисто двустранните отношения между САЩ и Русия“, заяви румънският министър на отбраната Николае Чука в началото на седмицата. „Виждам това като много добра възможност да обсъдим всички тези въпроси и да намерим решения за всичко, което касае не само лидерите, но и обикновените хора“, добави той.

Чука подчерта, че е чул „много мощен“ сигнал за подкрепа от Байдън, когато говори пред страните от Източния фланг на НАТО през май на срещата на върха на т. нар. Букурещка деветка, свикана под егидата на Румъния.

На свой ред украинският външен министър Дмитрий Кулеба заяви, че страната му също е получила гаранции и подкрепа от администрацията на Байдън. „Получихме много ясни уверения от новата администрация, че нищо няма да бъде договорено за Украйна без участието на Киев“, каза той в скорошно интервю.

„Политически това просто няма да сработи – да си имаме работа с Путин, като се има предвид всичко, което е направил, и всички щети, които е нанесъл на Украйна, на американската демокрация и сигурност в много части на света“.

Путин: Бавят одобрението на руската ваксина нарочно

Миналата седмица, по време на посещение на трима американски сенатори в Киев, украинският президент Владимир Зеленски им предаде списък с теми, които се надява Байдън да обсъди с руския лидер.

Кулеба заяви миналата седмица, че Байдън принципно не трябва да се среща с Путин, без да се съгласува с украинския президент. Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан на свой ред заяви по-късно, че Байдън всъщност е разговарял със Зеленски.

„Президентът Байдън каза на президента Зеленски, че възнамерява да продължи да защитава твърдо суверенитета и териториалната цялост на Украйна“, каза Съливан на ежедневен брифинг за пресата в Белия дом.

Посолството на САЩ в Москва прекрати издаването на визи за руснаци

През март Путин съсредоточи 100 000 войници на границата между Украйна и окупирания Крим. След „любезно осъждане“ от САЩ, НАТО и други страни, той започна бавно изтегляне, в резултат на което едва 10 000 войници бяха изтеглени за период от цял един месец.

„Путин е извършил всякакви подли неща на този свят, той не спазва правилата и това дава плодове. И след това, как може да не координирате действията си с Украйна, която се бори с Путин в продължение на седем години с огромната подкрепа на САЩ?“, коментира първият дипломат на Киев.

Чука се съгласи, че сериозните руски действия изискват координация с черноморските съседи. „Много е важно да се мисли за засилване на диалога и координацията, за да се предотврати ескалация на настоящата ситуация. Всички видяхме каква сила бе разположена за изключително кратък период от време“.

Шахматна игра

Докато интересите на американската геополитическа сигурност се изместват към Индотихоокеанския регион, черноморските партньори се притесняват, че Русия ще се опита да запълни вакуума, оставен от САЩ. Аналогично отбранителните анализатори посочват, че по-широките американски геополитически интереси на Русия - включително Сирия, Либия и африканските страни - могат да принудят Байдън да седне на масата заедно с Путин.

Байдън: Това е моята надежда и очакване

„Русия играе на една дъска, с една партия и при това играта ѝ е страхотна“, казва Александър Хара, анализатор по сигурността и бивш украински дипломат. „А Западът играе на различни дъски и всяка една отделна страна играе своя собствена игра“.

Същността на тази метафора е, че Путин провежда последователна политика от Арктика до Африка, подхранвайки нестабилността, за да създаде буфер между Русия и Запада.

Той също така използва бариери за ограничаване на достъпа, заплашвайки силите и партньорите на НАТО. Известно е, че руските системи С-400 вече са базирани в Калининград на Балтийско море, в Крим, Сирия и, както бе съобщено наскоро - в Либия. Хара вярва, че с тези ходове Путин „бута балона на несигурността към Запада“.

Mоже ли Байдън да спаси отношенията с Русия

В отговор на това САЩ трябва да преговарят с Русия за справяне с опасенията за сигурността, които според анализаторите Москва е създала.

„Трябва да попречим на Русия да прави това на целия фронт. Руснаците се подготвят за глобален конфликт - не с Китай или други сили, а със Запада“, изрази увереност Хара.

Бившият член на Съвета за национална сигурност на Румъния Георге Скутару възприема срещата на върха Байдън-Путин като повторение на неуспешния опит за „нулиране“ на отношенията, предприета от държавния секретар на бившия президент Барак Обама Хилари Клинтън.

„Получиха ли реални, осезаеми резултати от Путин за вземане на такива решения? Не, Путин остана същият“, отбеляза Скутару, сега служител на Центъра за нова стратегия в Букурещ. „Малки стъпки от Путин и огромна стъпка от страна на САЩ“.

Скутару и Хара се опасяват, че Черноморският регион сега е пълен с руски „пешки“ - конфликти, които Москва ще предложи да „разреши“ в замяна на оттеглянето на САЩ от други сфери на влияние.

„Две велики сили сключват сделка, но кой плаща тези сметки? Ние. Сферата на влияние е тук, нали? Това е портата. Това е буферна зона“, заключава Скутару.

Той смята, че вместо да преговаря с Путин, Байдън трябва да засили военните и икономическите връзки с черноморските страни, за да сдържа Русия.

„А вие какво бихте предпочели - да се борим с руснаците на тяхна територия или да се опитваме по някакъв начин да ограничим руското влияние?“, пита той реторично.

Коментари 21
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

21 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 5 минути

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 39 минути

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 2 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 2 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 2 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 3 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 3 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

„Нанесох много вреди“: Дензъл Уошингтън разказа за злоупотребата си с наркотици и алкохол

Любопитно Преди 3 часа

69-годишният носител на „Оскар“ е трезвен от почти 10 години

<p>Истинската история на Пепеляшка</p>

Истинската история на Пепеляшка

Любопитно Преди 3 часа

Коя е всъщност Пепеляшка и колко мрачна би могла да бъде тази приказка

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

Радев: Не мисля, че се задава конституционна криза

България Преди 3 часа

Държавният главата посочи обаче, че не вижда как ще функционира правителството по този начин

Асен Василев: ПП не се моли на никого

Асен Василев: ПП не се моли на никого

България Преди 4 часа

Затова ще подкрепим най-възрастния за председател на Народното събрание, посочи той

<p>Отрова за мишки ли е убила&nbsp;Сталин?</p>

Неразгаданите загадки на Студената война

Свят Преди 4 часа

Бил ли е отровен Йосиф Сталин и какво се знае за мистериозното потъване на подводницата К-129

<p>Индия се смалява в полза на Китай</p>

Ще изчезне ли Индия под Китай?

Свят Преди 4 часа

Индийската тектонична плоча се движи с около пет сантиметра за една година в посока към Евразийската, и още по-точно - приплъзва се под Китай

Валерий Залужни

Украинският генерал Валерий Залужни: Третата световна война вече започна

Свят Преди 4 часа

„Украйна вече не е изправена само срещу Русия“, каза генералът

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Подозрителен пакет е открит до посолството на САЩ в Лондон

Свят Преди 4 часа

Районът е отцепен и се води разследване