Всички руски медии днес подробно се занимават с вчерашните изявления на президента Дмитрий Медведев, участвал за пръв път в разширено заседание на колегията на министерството на отбраната.
Русия окончателно се е отказала от досегашната тромава структура на своите въоръжени сили и ще насочи усилията си към изграждане на мобилни, добре екипирани войски, пише "Газета".
"Повишаването на бойната готовност на въоръжените сили на Русия, главно на стратегическите ядрени оръжия, както и снабдяването с най-нови въоръжения са основните задачи пред държавата. Първата задача е качественото повишаване на боеготовността на войските и главно на статегическите ядрени сили", каза държавният глава.
Освен това на дневен ред е преминаването на всички бойни части и съединения в
състояние на постоянна готовност,
допълни той.
Руският президент поясни, че модернизирането на въоръжените сили се налага, защото в много райони "се е запазил сериозен конфликтен потенциал и остават заплахи, създавани от локалните кризи и от международния тероризъм, и не спират опитите за разширяване на военната инфраструктура на НАТО в близост до границите на Русия".Ядреното оръжие е политическа основа за мирния живот на руските граждани, твърди във в. "Утро" постоянният представител на федерацията в НАТО Дмитрий Рогозин.
Втората задача на реформата в руската армия е да се оптимизира структурата и броят на личния състав, третата - войските да бъдат осигурени с модерни въоръжения. Четвъртата - да се усъвършенства военното образование в Русия, петата - да бъдат решени социалните проблеми на военнослужещите.
Медведев посочи и заплахите, които обуславят армейската реформа в Русия - "конфликтният потенциал в редица региони, заплахите, произтичащи и от локални кризи, и от международния тероризъм, и от разширяването на НАТО", отбелязва "Время новостей".
Съобщена бе и една новина - Съветът за сигурност на федерацията в най-скоро време ще одобри стратегия за националната сигурност до 2020 г. Дмитрий Медведев отправи към военните сигнал, че без държавен документ от подобен мащаб не са възможни никакви реформи, пише вестникът.
В своята оценка за заплахите пред Русия президентът бе лаконичен и предпазлив - не посочи вероятни противници, но военният министър Анатолий Сердюков ги назова с имената им, изтъква изданието и цитира думи на министъра:
"За военнополитическата обстановка през 2008 г. бе характерен
стремежът на ръководството на САЩ към глобално лидерство,
а също разширяването и увеличаването на военното присъствие на САЩ и на съюзниците им от НАТО в региони, граничещи с Русия".
По думите на министъра, "стремежите на американската страна бяха да получи достъп до суровинните, енергийните и другите ресурси на държавите от ОНД, активно бяха подкрепяни процеси, целящи Русия да бъде изтласкана от пространството на традиционните й интереси", добавя "Время новостей".
Според Медведев и Сердюков, основните разходи на руското военно ведомство трябва да останат в предишния размер независимо от кризата и бюджетните съкращения, изтъква финансовият в. "Ведомости".
Президентът подчерта, че не бива да се жалят средства за военни учения, а екипирането на въоръжените сили с нови оръжия трябва дори да се форсира - това е шанс да бъде подкрепена руската промишленост по време на кризата.
При все това
ограниченията са засегнали най-малко две големи оръжейни програми
- военната част от системата за сателитна навигация ГЛОНАС е орязана с 2 милиарда рубли, а разработката на изтребител от пето поколение - с 938 милиона рубли, допълва "Ведомости".
Анатолий Сердюков уточни, че до 2020 г. руската армия ще бъде окомплектована със 70% от необходимите модерни оръжия и техника.
Скептицизмът на експертите обаче граничи със сарказъм - подобни обещания се чуват вече от десет години, но войските изобщо не са видели новата техника, отбелязва "РБК дейли".
Днешните мощности на руската отбранителна промишленост едва ли покриват дори потребностите на износа, пише вестникът. Новите руски танкове, хеликоптери и самолети отиват на практика изцяло за Индия, Китай и други вносители, заявява пред "РБК дейли" московски аналитик.
Подобно на президента и военният министър говори за
социалните проблеми на военнослужещите в страната.
Той също положи усилия да успокои военните и подчерта, че за решаване на проблемите им миналата година са изразходвани близо 30% от средствата, отпуснати от военното ведомство, пише "Независимая газета".
Руската държава смята и занапред да полага всички усилия за решаване на социалните проблеми на военнослужещите, твърди официозът "Росийская газета".
От 2000 г. насам фондът за парични доволствия е нараснал 10 пъти, значително са увеличени и военните пенсии. Миналата година военното министерство е получило 22 500 апартамента за руските офицери, а тази година е предвидено да се купят над 40 хил.
"Какво ще стане с хилядите офицери, които ще бъдат прогонени от армейския строй? Какви средства ще бъдат изразходвани за поставените цели? Обществеността изобщо не получи от Министерството на отбраната отговор на тези и на много други въпроси", заявил пред участниците Александър Каншин, шеф на комисията по въпросите на ветераните, военнослужещите и членовете на семействата им в руската Обществената палата.
Мащабното превъоръжаване на Русия, което обяви президентът Медведев,
не е заплаха за САЩ,
заяви говорителят на Пентагона Джеф Морел. "Русия е суверенна и независима държава и е напълно в правото си да се сдобие със солидна способност за самоотбрана. Не съм чул никаква тревога в тази сграда относно намерението на Русия да подсили военния си капацитет", заяви Морел на пресконференция.
"Американският министър на отбраната Робърт Гейтс вече говори за демографските предизвикателства, пред които е изправено руското правителство и които вероятно ще му попречат да запази сегашната численост на конвенционалните си въоръжени сили.
Поради това то инвестира масово в ядрения си арсенал. Това е факт. Ние обаче сме в добри военни отношения с Русия. След като имаме добър диалог и добро взаимно разбиране на причините за развиване на военния ни капацитет, не виждам защо това да е проблем или заплаха, която да ни тревожи", заяви говорителят на Пентагона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!