Р усия ще прекрати ангажиментите си, свързани с Международната космическа станция след 2024 г., обяви днес Юрий Борисов, главен изпълнителен директор на Федералната космическа агенция "Роскосмос", цитиран от Франс прес.
"Ние, без всякакво съмнение, ще изпълним всички наши ангажименти към партньорите ни, но решението да напуснем МКС вече е взето", заяви Борисов на среща с руския президент Владимир Путин, излъчена по телевизията.
Изненадващо Путин уволни шефа на "Роскосмос"
Борисов каза още, че "в рамките на посочения срок ще бъде поставено началото на строеж на руска орбитална станция" и определи проекта като главен приоритет за руската космическа програма.
"Бъдещето на руските пилотирани полети трябва да се основава преди всичко на една системна и балансирана научна програма, за да може всеки наш полет да обогатява познанията ни в космическата сфера", каза още Борисов.
Юрий Борисов бе избран да ръководи "Роскосмос" в средата на юли. Той замени на поста Дмитрий Рогозин, който стана популярен с острия си стил на поведение и изказванията си в националистически дух.
"Роскосмос" и НАСА възобновяват съвместните полети
Преди да заеме този пост 65-годишният Борисов беше вицепремиер, занимаващ се с въпросите на военнопромишления комплекс на Русия, част от който е и космическата програма на страната.
"Това е огромна чест за мен, но и допълнителна отговорност", заяви Борисов пред Владимир Путин. "Космическите ни инициативи се сблъскват с трудности и възприемам като основна задача не да не пада нивото, а напротив - да вдигнем летвата, като осигурим необходимите космически услуги за руската икономика", подчерта той и даде за пример навигационните и комуникационните системи, както и преноса на данни.
Помолен за коментар по темата, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви за ТАСС, че "това решение е взето преди време".
Руски космонавти отпразнуваха завладяването на Луганска област
През 2020 г. Русия изгуби монополното си положение в космическите полети (чрез своите ракети носители и корабите "Съюз" - остаряла, но все още надеждна техника) с появата на "Спейс Екс" на милиардера Илон Мъск.
Русия все още не е уведомила официално НАСА за намерението си да напусне Международната космическа станция (МКС) през 2024 г., каза високопоставена служителка на американската агенция пред Ройтерс.
Директорката на на Международната космическа станция от страна на НАСА Робин Гейтънс обаче каза, че нейните руски колеги не са уведомили американската страна за подобни намерения, както изисква междуправителственото споразумение за МКС.
"Няма все още нищо официално", каза на пресконференция във Вашингтон Гейтънс пред Ройтерс и изтъкна: "Ние буквално сега го разбираме. Все още не сме получили нищо официално".
Попитана дали САЩ биха желали да видят Русия да се оттегли от МКС, Гейтънс отговори: "Не, категорично не. Те са добри партньори, точно както всички наши партньори, и бихме искали да продължим заедно в партньорство да поддържаме МКС".
Решението на "Роскосмос" бе оповестено на фона на напрегнатите отношения между Русия и Запада, от които пострада и космическото сътрудничество помежду им.
Защо СССР и САЩ искали да взривят атомна бомба на Луната?
Санкциите, въведени от Запада срещу Русия, засегнаха космическата ѝ индустрия, като има риск те да се отразят неблагоприятно и на Международната космическа станция и да се стигне до нарушаването на някои доставки за нея.
Сегашната ситуация обаче не попречи на "Роскосмос" да сключи споразумение с американската космическа агенция НАСА по-рано този месец за полети на американски астронавти с руски космически кораби, както и на руски космонавти със "Спейс Екс". Първите такива полети се очакват през есента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!