Р уските мироопазващи сили започнаха да се изтеглят от Нагорни Карабах, след като Азербайджан си върна спорната територия от арменските сепаратисти миналата година, съобщи Кремъл, предаде АФП.
Тази седмица азербайджанските държавни медии съобщиха, че руските войски са започнали да напускат позициите, заемани в рамките на постигнатото с посредничеството на Москва прекратяване на огъня през 2020 г. между Баку и Ереван.
Те публикуваха видеоклипове и снимки, показващи бронирани превозни средства с руски знамена, за които се твърди, че напускат територията.
Запитан в сряда за съобщенията, че руските миротворци са започнали изтегляне, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви: "Да, това е вярно."
Той не предостави повече подробности.
Русия беше разположила мироопазващите сили с численост 2000 души като част от споразумението за прекратяване на кървавата шестседмична офанзива през 2020 г., при която азербайджанските сили завзеха обширни територии в Нагорни Карабах и околностите.
След това Баку завърши превземането на територията с мълниеносна еднодневна офанзива през септември миналата година, което предизвика бежанска криза, тъй като почти цялото местно население от около 100 000 етнически арменци замина за Армения, опасявайки се от репресии.
Конфликтът разкъса връзките между традиционните съюзници Русия и Армения, като Москва поддържа топли отношения с Баку.
Арменският министър-председател Никол Пашинян заяви неотдавна, че Ереван де факто е преустановил участието си в ръководената от Москва Организация на Договора за колективна сигурност (ОДКС) - отбранителен съюз.
Той неведнъж е критикувал Русия, че не се е намесила в подкрепа на страната му пред лицето на това, което той твърди, че е азербайджанска агресия.
Ереван също така се присъедини към Международния наказателен съд (МНС), противно на желанието на Москва - стъпка, която го задължава да арестува руския президент Владимир Путин, ако той посети Армения.
Понастоящем Армения и Азербайджан се опитват да сключат по-широко мирно споразумение, което може да доведе до това Баку да получи контрол над арменски територии, разделящи го от ексклава Нахичеван.
Сблъсъците и престрелките между войските, разположени по планинската граница между двете страни, са сравнително чести.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!