В съобщение, разпространено от руското външно министерство се казва, че "зад решението на Гърция да експулсира двама руски дипломати стоят САЩ, които открито поддържат такива действия".
"Очевидно е, че зад антируското решение на правителството на Гърция, предвидено да съвпадне с откриването на срещата на върха на НАТО, стои Вашингтон, открито поддържащ тези действия в изявление на държавния департамент“.
Медия: Гърция гони руски дипломати заради името на Македония
В същото време руското дипломатическо ведомство предупреждават за възможните последствия от действията на Атина:
"Разглеждаме тази акция като абсолютно необоснована, непотвърдена с факти от гръцката страна, действаща в противоречие с характера на нашите двустранни отношения и способна да им навреди сериозно", казват от ведомството.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви вчера, че изгонването на руски дипломати от Гърция няма да доведе до положително влияние върху двустранните отношения и ще има огледални последствия.
По-рано днес гръцкият вестник "Катимерини" излезе с новината, че "държавният департамент на САЩ е изразил своята подкрепа към Гърция, след решението на страната от сряда да експулсира двама руски дипломати, които бяха обвинени в намеса на вътрешните работи на страната и опити за подбуждане на опозиция към договора за името с Македония.
"Подкрепяме Гърция, която защитава суверенитета си. Русия трябва да прекрати дестабилизиращото си поведение“, заяви говорителят на държавния департамент Хедър Науърт.
Говорейки пред "Reuters“ в четвъртък, заместник-министърът на външните работи на Гърция Йоргос Катругалос поясни, че Русия е приятелска държава, с която Гърция е имала много добри исторически отношения, но добави че Атина е трябвало да реагира на това, което счита за "пробив на задълженията според международното право на дипломатическа активност в нашата страна“.
По повод името на Македония и договора за него
Министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас заяви днес, че през януари-февруари ще се проведе разговор с коалиционния му партьор "Независими гърци" за позицията им спрямо споразумението със Скопие, "но първо Македония трябва да изпълни задълженията си, произтичащи от договора за името".
Ципрас каза това в рамките на пресконференцията в Брюксел след срещата на високо равнище на НАТО.
Гръцкият премиер подчерта, че би искал Македония да изпълни ангажиментите си и призна, че има разногласия с коалиционния си партньор по отношение на някои параграфи от Преспанския договор.
"Сега чакаме да видим дали съседната страна, правителството на Скопие, ще успее да изпълни задълженията, произтичащи от Договора от Преспа и им пожелаваме, а и аз лично искам да успеят, защото това е историческа намеса, която решава дългогодишни проблеми в нашата външна политика. Когато това се случи - в някакъв момент през януари-февруари, тогава ще разговаряме с коалиционния партньор, за да видим как ще придвижим процеса“, обясни Ципрас.
По отношение на поканата за членство на Македония в НАТО, гръцкият премиер заяви, че е "исторически ден, защото най-накрая, след цели 10 години, се повтаря забележителното решение от Букурещ".
Ципрас отправи критики и към гръцките опозиционни партии по отношение на Договора от Преспа и поканата от НАТО, която получи Македония, говорейки за "дълбоко лицемерие на опозицията, която подценява интелигентността на гражданите".
Заев от Брюксел: Радвайте се! От Гърция: Няма да станете член на НАТО
Политическа криза в Македония - президентът отказа да подпише името
Меркел даде зелена светлина за Македония
Македонският парламент одобри договора с Гърция за името
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!