Р уски учени са създали симулатор, който имитира ядрен взрив на земята, за да обучат по-добре сухопътните сили на Москва за бойни операции с ядрени оръжия.
Според доклад на подкрепяната от Кремъл информационна агенция ТАСС симулаторът е разработен от изследователи от Руската военна академия по логистика. Устройството осигурява "ясна симулация на визуалните характеристики - ефекта на удара, светкавицата и гъбовидния облак прах от наземна ядрена експлозия", се казва в доклада.
"Изобретението ще се използва в учения и практически тренировки с военни части за подобряване на качеството на подготовката на Сухопътните войски за бойни действия в контекста на използване на ядрено оръжие, както и на подразделенията за радиационно, химическо, биологическо наземно разузнаване за определяне на параметрите и откриване на епицентъра на ядрен взрив", се казва в доклада на ТАСС.
Новото устройство ще замени стария руски симулатор на ядрен взрив IU-59, който според доклада на ТАСС е "вече остарял". Московските военни използват и ядрения симулатор IAB-500, който имитира бойното използване на бомба RN-24 - термоядрена бомба. Въпреки това ТАСС съобщава, позовавайки се на доклад на Военната академия по логистика на Русия, че IAB-500 е разработен "само за фронтовата авиация", което означава, че използването на устройството за обучение на военни части, занимаващи се с радиационно, химическо и биологическо разузнаване, "не е икономически целесъобразно".
Напрежението във връзка с риска от ядрен конфликт се повиши през последните години в светлината на нахлуването на Русия в Украйна. Руският президент Владимир Путин предизвика безпокойство миналата година, след като Москва обяви, че прехвърля част от ядрените си арсенали в Беларус, където президентът Александър Лукашенко е близък съюзник на Кремъл.
Путин потвърди разполагането на ядрени оръжия в Беларус
През юли 2023 г. Путин заяви, че разполагането на тактически ядрени оръжия под контрола на Минск е "елемент на възпиране, така че всички онези, които мислят да ни нанесат стратегическо поражение, да не забравят за това обстоятелство" - пряко предупреждение към Съединените щати и други членове на НАТО, които подкрепиха армията на Киев по време на войната в Украйна.
Други съюзници на Путин също изразиха безпокойство около възможността за ядрен конфликт между Русия и Запада. Бившият руски президент Дмитрий Медведев предупреди в публикация в канала си в Telegram миналата седмица, че Москва може да отговори с ядрен удар, ако Украйна започне атака на руска територия с помощта на предоставени от Запада ракети с голям обсег. Медведев, който сега е заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия, преди това предупреди през декември 2022 г., че страните от НАТО, които помагат на Украйна, могат да бъдат "легитимни военни цели", докато войната продължава.
Медведев заплаши Украйна с ядрен отговор
През октомври 2023 г. Министерството на отбраната (МО) на САЩ обяви, че Вашингтон работи по разработването на нова ядрена бомба с възможност за поразяване на неуточнени цели. Решението за създаване на актуализирано оръжие последва Прегледа на ядрената политика на МО от 2022 г., в който авторите на доклада определиха необходимостта САЩ да развият ядрения си арсенал, за да възпрат противници като Русия и Китай.
САЩ планират да създадат нова ядрена гравитационна бомба
Русия и САЩ са най-големите ядрени сили в света, на които се падат около 89% от общия инвентар на атомни оръжия в света.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!