Р ъководителят на руската космическа агенция разкри подробности за съвместните планове на Москва и Пекин за изграждане на лунен ядрен реактор през следващото десетилетие.
(Във видеото може да научите повече за: Китай показа нов голям дрон за пренасяне на товари)
През март Роскосмос обяви плановете си за сътрудничество с Китай за изграждане на автоматичен ядрен реактор, който да захранва лунна база, която двете страни ще управляват съвместно през следващото десетилетие.
Преди два месеца генералният директор на Роскосмос Юрий Борисов заяви, че се разглежда възможността за използване на ракети с ядрен двигател за прехвърляне на товари на Луната, но все още не е измислил как да построи тези космически кораби безопасно.
В статия, публикувана в сряда от държавната информационна агенция РИА Новости, Борисов заяви, че разработването на централата е в ход и страните работят по създаването на експериментални и изследователски съоръжения като част от проекта.
Russia reveals new China nuclear moon base details https://t.co/qVU2FtonFQ pic.twitter.com/u8B3xZ6lbS
— Newsweek (@Newsweek) May 8, 2024
Борисов допълни, че създаването на Международната научна лунна станция (МНЛС) е планирано да бъде разгърнато на два етапа от 2025 до 2035 г. и да се състои от няколко модула.
Той заяви, че е важно да се разработи надежден, дългосрочен и дълготраен източник на ядрена енергия на Луната, тъй като лунната нощ трае около 14 земни дни, а слънчевите панели не могат да съхраняват достатъчно енергия, за да поддържат работата на електрическите уреди толкова дълго време.
През 2021 г. Роскосмос и Китайската национална космическа администрация (КНКА) за първи път обявиха, че възнамеряват да изградят ИЛРС, за който тогава заявиха, че ще бъде отворен за международни партньори.
Въпреки това санкциите на САЩ, наложени на Русия заради пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., допринесоха за влошаване на отношенията между страните, което означава, че астронавтите на НАСА едва ли ще могат да посетят базата, съобщи Live Science.
Засега не се предполага, че проектът между Русия и Китай, чиито икономически и дипломатически връзки се задълбочиха след началото на войната в Украйна, има военен аспект.
Въпреки това през март мозъчният тръст Институт за изследване на войната (ИИВ) заяви, че лунната база е сигнал за "дългосрочно стратегическо партньорство на Китай с Русия с цел противопоставяне и евентуална заплаха за Запада".
Месец по-рано американските законодатели призоваха президента Джо Байдън да разсекрети информация за "сериозна заплаха за националната сигурност", според която става дума за руско противоспътниково оръжие с ядрена мощност, което Москва отрича да притежава.
"САЩ, Русия и Китай са членове на Комитета на ООН за мирно използване на космическото пространство, а изстрелването на всяка космическа ядрена система трябва да изисква строг, основан на риска анализ на безопасността", заяви Държавният департамент на САЩ пред Newsweek през март.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!