Т урция има всичко необходимо, за да бъде в списъка на космическите сили, а Русия е готова да помогне на Анкара да реализира своите интереси в Космоса, обяви директорът на "Роскосмос" Дмитрий Рогозин.
В интервю за Анадолската агенция Рогозин каза, че Москва е готова да помогне на Турция да разработи ракетни и орбитални космически технологии.
"Ако Турция сметне за необходимо създаването на ракетни технологии, тогава сме готови да помогнем с двигатели и трансфер на определени технологии... Бихме могли да доставим отделни компоненти за някои турски проекти, например двигатели, системи за управление и много други. Ние не виждаме сериозни ограничения и в това отношение Турция може да разчита на подкрепата на Русия", подчерта Рогозин.
Той посочи, че овладяването на космическото пространство е свързано със сигурността на държавата и "за това важи особено Турция, тъй като страната се намира в трудна среда".
"Затова сътрудничеството с Русия в развитието на орбиталните космически технологии, способни да правят подробни проучвания и да дават точни прогнози, би било много полезно за нашите турски колеги. Готови сме да обсъдим това", каза Рогозин.
По думите му, Турция може да се присъедини към съвместния руско-казахски проект за използване на космодрума "Байконур", тъй като Казахстан е в приятелски отношения както с Анкара, така и с Москва.
"Роскосмос" е готов да предостави ракети, за да може Турция да изстреля свой космически кораб. Бихме могли да изградим проект между три държави и да се възползваме от уникалната инфраструктура в "Байконур", добави Рогозин.
При този сценарий Анкара ще организира изстрелванията, Русия ще помогне за трансфер на технологии, а Казахстан ще осигури космодрум, тъй като е наел руския "Байконур" до 2050 г.
"Роскосмос" също така е предложил миналия месец, по време на Международния авиационен и космически салон МАКС-2019, на президента на Турция Реджеп Ердоган, да изпрати турски астронавт до Международната космическа станция.
Рогозин посочи, че голяма и модерна държава като Турция, която защитава интересите си в различни региони на света, с различни съюзи на Запад и Изток - е в "естествен процес" на "признаване на интересите си в космоса".
Stellar birthday proposal: Russian space chief offers Turkey prospects in Baikonur project:https://t.co/BZpiZtVl87 pic.twitter.com/jvHmFS1dln
— TASS (@tassagency_en) September 18, 2019
"Бихме искали да имаме турски пилоти и експерти в Центъра за обучение на космонавтите. Можем бързо да обучим както астронавт, така и помощници и да ги изпратим на МКС през следващите години", добави той.
"Русия ще се радва да предложи своите съоръжения на турските астронавти", отбеляза Рогозин. "Първият турски астронавт може да излезе в космоса през 2023 г. за 100-годишнината на Република Турция".
"Сътрудничеството между нашите страни сега е изключително силно. Когато беше подписано споразумението за системите за противовъздушна отбрана С-400, нашето сътрудничество достигна ново ниво", подчерта Рогозин.
През декември 2018 г. Ердоган с указ обяви създаването на турска космическа агенция. Тя има за цел да подготви и осъществи космическа програма в съответствие с политиките, определени от президента на Турция.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!