Р усия ще увеличи разходите си за отбрана с 25% до най-високата сума в историята си, тъй като президент Владимир Путин обещава да продължи военните си усилия в Украйна и допълнително да ескалира противопоставянето си със Запада.
Последното планирано увеличение на разходите ще покачи бюджета за отбрана на Русия до рекордните 13,5 милиарда рубли (£109 милиарда) през 2025 г., според проектобюджетни документи, публикувани в понеделник на уебсайта на парламента. Това е с около 3 трилиона рубли повече, отколкото бяха заделени за отбрана тази година, което беше предишният рекорд.
(Видеото е архивно: Кремъл: Ще има последици, ако западните сили участват в нападения срещу Русия)
Взети заедно, разходите за отбрана и сигурност ще представляват около 40% от общите държавни разходи на Русия – или 41,5 трилиона рубли през 2025 г.
Бюджетът за 2025 г. предполага, че Путин е предприел модел, който икономистите определиха като “военно кейнсианство”, белязано от значително увеличение на военните разходи, което да подхрани войната в Украйна, да стимулира бума на потребителските разходи и да повиши инфлацията.
“Това увеличение е потвърждение, че икономиката е преминала към военна основа и дори ако войната в Украйна приключи скоро, насочването на пари към армията и раздутия отбранителен сектор ще остане основен приоритет”, предаде the Bell, водещ руски канал, специализиран в икономиката, в своя бюлетин.
“Ясно е, че разходите за армия и сигурност ще надхвърлят комбинираните разходи за образование, здравеопазване, социална политика и национална икономика", се добавя в него.
Според проектобюджета социалните разходи се очаква да намалеят с 16% от 7,7 трилиона рубли тази година до 6,5 трилиона рубли догодина.
Огромните руски инвестиции в армията разтревожиха европейските военни анализатори, които казаха, че НАТО подценява способността на Русия да поддържа дългосрочна война. Междувременно Украйна е изправена пред несигурност относно нивото на бъдеща подкрепа от най-близките си съюзници.
В понеделник Путин се похвали, че "всички цели", поставени в това, което Русия нарича своята военна операция, "ще бъдат постигнати".
Речите на Путин през последната година бяха белязани от нарастващо одобрение, тъй като руските войски постигат печалби в Източна Украйна.
Наскоро той зае твърда позиция, изисквайки безусловната капитулация на Украйна и призовавайки за “денацификация на Украйна, нейната демилитаризация и неутрален статут”.
Анализаторите смятат, че дългосрочните икономически перспективи за Русия са далеч по-мрачни, отколкото бяха преди инвазията.
Насочването на Кремъл към Китай и други пазари, нарушаване на санкциите и други заобиколни решения не може да компенсира директния достъп до западните пазари или технологии.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!