Т рима руски учени, които са работили върху хиперзвуковата ракетна технология, са изправени пред "много сериозни обвинения", обяви Кремъл в сряда.
Те са разследвани за държавна измяна, което доведе до възмущение сред колегите им, предава "Ройтерс".
Дмитрий Песков, говорителят на руския президент Владимир Путин, каза, че е запознат с отворено писмо от сибирски учени в защита на тримата, но че случаят е в правомощията на службите за сигурност.
В писмото, публикувано в понеделник, колегите на Анатолий Маслов, Александър Шиплюк и Валери Звегинцев протестират, настояват за невинността на тримата и посочват, че обвиненията заплашват да нанесат сериозни щети на руската наука:
"Познаваме всеки един от тях като патриот и достоен човек, който не е способен да извърши това, в което го подозират разследващите органи".
Русия или Украйна, каква е истината за ракетата
Президентът Владимир Путин доскоро се хвалеше, че Русия е световен лидер в разработването на хиперзвукови ракети, способни да се движат със скорости до 10 Маха (12 250 км/ч), за да избегнат противовъздушната отбрана на противника.
Във вторник обаче Украйна съобщи, че е успяла да унищожи шест такива за една нощ, въпреки че Москва оспори тази информация.
Технологията има както предимства, така и недостатъци. Тези ракети летят с по-висока скорост от балистичните, но на по-ниска височина от междуконтиненталните. Така хиперзвуковите ракети са подложени на по-високи натоварвания и температури заради по-голяма скорост и плътност на въздуха. Това затруднява насочването им. Също така, въпреки че средната им скорост е по-висока от тази на балистичните ракети, при приближаване на земната повърхност се забавят значително поради увеличаването на плътността на въздуха. Така, въпреки че е много трудно да бъдат прехванати, когато летят с максимална скорост, те са уязвими от системите за противовъздушна отбрана с малък обхват.
Подоляк заяви, че руската ракетна атака е била "поздрав" към китайския специален пратеник
Тримата арестувани учени са едни от основните участници в руската ракетна програма.
Те са сред авторите на издаденото през 2016 г. проучване за хиперзвуковите съоръжения за аеродинамични изследвания в Института по теоретична и приложна механика в Русия.
Материалите, които учените са представяли на международни форуми, са били проверявани многократно, за да се гарантира, че не включват информация с ограничен достъп.
Според колегите им разследването показва, че "всяка статия или доклад може да доведе до обвинения в държавна измяна. В тази ситуация не само се страхуваме за съдбата на нашите колеги. Просто не разбираме как да продължим да си вършим работата".
Русия ще въоръжава подводниците си с хиперзвукови ракети
В писмото се цитира и случаят с Дмитрий Колкер, друг учен, който беше арестуван миналата година по подозрение в държавна измяна и откаран със самолет в Москва, въпреки че страда от напреднал рак на панкреаса. Колкер, лазерен специалист, почина два дни по-късно.
Това оказва смразяващ ефект върху младите руски учени:
"Дори сега най-добрите ни студенти отказват да дойдат да работят при нас, а нашите най-добри млади служители напускат науката. Редица изследователски области, които са критично важни за полагането на фундаменталната основа за космическата технология на бъдещето, просто се затварят, защото служителите се страхуват да участват в подобни изследвания."
Това е най-опасният боен кораб на Русия
Попитан за писмото, говорителят на Кремъл Песков коментира:
"Наистина видяхме този призив, но руските специални служби работят по случая. Те си вършат работата. Това са много сериозни обвинения".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!