В олодимир Зеленски предполага, че Русия „подготвя нещо“ в Беларус това лято, цитиран от Sky News.
„Това лято Русия подготвя нещо там, под прикритието на военни учения“, заяви украинският лидер на среща на върха в Полша вчера, без да дава подробности.
„Обикновено така започват новите ѝ нападения“, добави той.
Русия и Беларус обявиха съвместни военни учения през септември.
Смята се, че Беларус не е доставила директно войски за сраженията в Украйна, но е позволила на руските войски да преминат през границата ѝ с Украйна, когато е започнала инвазията през 2022 г. - което е позволило на Москва много по-пряк път към Киев, от който тя не се е възползвала.
Не позволявайте на Путин да ви заблуди и да ви накара да отворите небето на Русия, казва Украйна на съюзниците си
Андрий Ермак, ръководител на украинската президентска канцелария, написа статия в The Guardian, в която обяснява защо смята, че Владимир Путин е предложил кратко примирие по време на Деня на независимостта и призовава съюзниците да не позволяват на Русия да отвори небето си.
„На пръв поглед исканията на Москва за отстъпки изглеждат прости и лесни за изпълнение - определение за бърза победа и за двете страни“, пише той.
Но той казва, че Русия иска значителни отстъпки, преди дори да се обсъжда траен мир - включително премахване на санкциите.
Той казва, че предложеното прекратяване на огъня няма да има „никакво значимо“ въздействие върху войната, а под повърхността се крие искане за отмяна на наложените от Запада авиационни санкции, преди да се говори за по-дългосрочно споразумение.
„Привидният хуманитарен и икономически характер на искането на Русия прикрива политическото и военното предимство, което всяко смекчаване на авиационните санкции би дало на руския президент и неговата военна машина“, пише Ермак.
След нахлуването на Москва в Украйна на руските авиокомпании е забранено да кацат и да прелитат над територията на ЕС и САЩ, както и да имат достъп до резервни части за самолети от западни производители.
По-рано този месец се появиха съобщения (като това в Politico), според които първоначалната отвореност на САЩ към идеята за отпадане на авиационните санкции срещу Русия е срещнала упорита съпротива в Европа.
„Русия все по-отчаяно се опитва да спаси авиационния си сектор - облекченията в тази област трябва да бъдат обвързани със значителни ангажименти на Москва за мирни и проспериращи отношения с Украйна. А не да се договарят“, казва Ермак.
Той призовава западните преговарящи да запазят твърдостта си и да не отстъпват пред това искане - предполагайки, че отчаяното желание на Путин да ги премахне показва, че санкциите действат.
„Откакто Русия започна своята пълномащабна война, украинското въздушно пространство се кръстосва от изтребители и ракети, а не от граждански самолети“, казва той.
„Защо руснаците трябва да се радват на свободата на въздушните пътувания, докато украинците не могат да бъдат в безопасност в собствената си страна?“