В последните часове гражданската война в Либия рязко ескалира. Частите на фелдмаршал Халифа Хафтар, зад когото мнозина наблюдатели подозират, че стои Москва, започнаха масирано настъпление срещи столицата Триполи. Международно признатото правителство отговори с удари на бойната авиация и преразпределение на контролираните от него бойни части.
Използването на авиацията за „защита на цивилните” бе разпоредено от министър-председателя Фаиз Сарадж. Той заповяда на командирите на военните окръзи Себха, западните и централните райони, както и в самия град Триполи, „да достигнат максимално ниво на готовност и да преразпределят своите части, за да гарантират изпълнението на заповедите, като използват сила, ако е необходимо”. Подобни директиви бяха издадени и от Министерството на отбраната и от президентската охрана в столицата.
Междувременно Кремъл официално отрече, че подкрепя либийския фелдмаршал Халифа Хафтар в битката му за завладяване на Триполи.
Говорителят на руския президент Владимир Путин, Деметри Песков заяви пред журналисти: „Ние нямаме никаква роля в тази битка”.
Спекулациите за участието на Русия са породени от факта, че непосредствено преди да стартира военната си кампания срещу международно признатото правителство на Либия, фелдмаршал Хафтар посети руската столица Москва.
Официалната позиция на Кремъл след началото на бойните действия е, че либийският конфликт трябва да се разреши под егидата на ООН чрез избори и конституционна реформа.
„Ние подкрепяме усилията на Хасан Саламе, специалния пратеник на генералния секретар на ООН, за прилагане на разработената от него пътна карта за нормализация в Либия чрез честни и свободни общи избори и конституционна реформа”, заяви руският външен министър Сергей Лавров.
Понастоящем в Либия цари двувластие. Столицата Триполи и западната част от страната е под контрола на международно признатото правителство на националното съгласие на премиера Фаиз Сарадж. А повечето източни и южни територии са под властта на временния кабинет на Абдуллах Абдурахман ал-Тани, подкрепен, а вероятно и контролиран от фелдмаршал Халифа Хафтар, командващ милициите, наречени Либийска национална армия.
На 4 април Хафтар обяви началото на офанзивата срещу Триполи, заявявайки, че правителството на Сарадж подкрепя тероризма и трябва да бъде свалено.
На 5 април Съветът за сигурност на ООН призова страните в конфликта в Либия да избегнат военен сблъсък и изрази пълната си подкрепа за усилията за разрешаване на ситуацията.
„Призовахме силите на Либийската национална армия да спрат всички военни действия”, посочи германският посланик Кристоф Хойсген, който е председател на Съвета за сигурност.
Междувременно фелдмаршалът отхвърли предложението на генералния секретар на ООН Антониу Гутереш да се срещне с либийския премиер в Женева.
Специалният пратеник в Либия Хасан Саламе отчете пред Съвета за сигурност, че срещата на Гутериш с Хафтар, която се проведе в Бенгази на 5 април, е била „разочароваща”, а фелдмаршалът се е държал „скандално”.
Хафтар е уведомил генералния секретар на ООН, че няма да води диалог с терористи и ще освободи от тях столицата на страната. „Операция „Триполи” продължава до пълното изкореняване на тероризма”, е казал фелдмаршалът при срещата си с Гутериш в Бенгази.
Организацията за ислямско сътрудничество и Арабската лига също предупредиха двете враждуващи страни в Либия за нарастващата ескалация и призоваха за политическо решение на конфликта.
Външните министри на държавите от Г-7 също настояха незабавно да се спре „всякаква военна дейност и действия около Триполи”, като посочиха: „Ние твърдо вярваме, че няма военно решение на либийския конфликт. Силно се противопоставяме на всякакви военни действия в Либия”.
На фона на опитите за дипломатически натиск, частите на Либийската национална армия превзеха в петък след ожесточено сражение комплекса на международното летище, което се намира на 25 км от столицата Триполи. То не работи вече от 5 години, след като пострада сериозно по време на сблъсъци, избухнали през юли 2014 година.
Либия страда от безредици, които продължават от 2011 година, когато подкрепено от САЩ въстание доведе до свалянето и убийството на Муамар Кадафи, държал властта близо четири десетилетия.
Сега ООН предлага да бъдат проведени общи избори в Либия за парламент, който да гласува нова конституция и да избере правителство.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!