А мериканският гражданин Юджийн Спектър, който тази седмица беше осъден на 15 години затвор в Русия за шпионаж, беше признат за виновен и за предаване на биотехнологична секретна информация на САЩ, съобщи Федералната служба за сигурност (ФСС) на Русия, цитирана от "Ройтерс".
Руските държавни медии съобщиха, че Спектър е осъден на 13 години затвор за шпионаж. Присъдата е добавена към вече произнесена срещу него присъда за подкуп и е преобразувана в нова 15-годишна присъда затвор в наказателна колония с максимална сигурност. Спектър е роден в Русия и впоследствие се е преместил в САЩ.
ФСС твърди, че Спектър е действал от името на Пентагона.
„Американецът, действайки в интерес на Пентагона и на свързана с него търговска организация, е събрал и предал на чуждестранно лице различна информация по биотехнологични и биомедицински въпроси, включително такива, които представляват държавна тайна, които да бъдат впоследствие използвани за създаване от САЩ на система за високоскоростен генетичен скрининг на руското население“, се казва в изявление на ФСС.
Не е ясно как подобна информация би била от полза на Пентагона. Генетичният скрининг е инструмент, използван за идентифициране на лица, които са изложени на по-висок риск от развитие на определено заболяване или които носят специфичен ген за заболяване. Определението „високоскоростен“ няма медицински или научен смисъл отнесено към генетичния скрининг. Подобна система би трябвало да има достъп до генетичните данни на всички руски граждани, което няма как да стане дори тя да действа в самата Русия, а още по-малко в САЩ.
Преди ареста му през 2021 г. Спектър е бил председател на управителния съвет на компанията „Медполимерпром“, специализирана в лекарства за лечение на онкологични заболявания.
На първото дело срещу него през 2022 г. Спектър се призна за виновен за това, че е помогнал да бъде подкупена сътрудничка на бившия руски вицепремиер Аркадий Дворкович.
Подобни самопризнания са честа практика в Русия. Там, за разлика от САЩ, обвиняемият може да свидетелства срещу себе си и да бъде осъден дори без други доказателства. Обикновено, по време на следствения процес, на задържаните се дава обещание за по-лека присъда, което после не се изпълнява от съда. Това е една от практиките, водещи до огромния процент - над 99%, осъдителни присъди в Русия. Има и редица свидетелства за широкоразпространено прилагане на насилие, тормоз и дори мъчения за изтръгване на самопризнания от руските следствени власти.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!