В понеделник президентът на Русия Владимир Путин подписа законопроект за промени в медийния закон и Кодекса за административни нарушения, които предвиждат глоби за изготвяне и разпространяване в медиите на продукция, съдържаща нецензурни думи и изрази.
Въпросните глоби варират от 2000-3000 рубли (ок. 50-75 евро) за гражданите до 5000-20 хил. рубли (ок. 75-490 евро) за длъжностни лица и 20 хил. до 200 хил. рубли (ок. 490-4900 евро) за юридически лица.
Новата мярка предвижда и "конфискация на предмета на административното нарушение".
Кои думи и изрази са нецензурни ще бъде определяно от експерти по филология.
Действието на законодателните промени обхваща всички средства за масова информация, включително интернет изданията.
Русия получи поредния необмислен, незрял закон,
който въвежда санкции, но без ясни правила кога ще се прилагат, коментира днес в. "Московский комсомолец".
Законът определя глоби, но не и "какво точно ще се смята за "нецензурни ругатни" и препраща въпроса към "експерти филолози". Липсва и необходимото приложение, съдържащо нецензурните според закона думи и изрази. Тази недоизказаност обезсмисля всички усилия на властите да сложат ред в медиите, защото понятието "нецензурни ругатни" може да се тълкува различно, пише изданието.
Всекидневникът се пита дали ругатните си остават нецензурни, ако в тях се променят някои букви, ако се употреби съкратен вариант на псувните, ако са написани с латиница, или отзад напред, или бъдат заместени с многоточия, за които изобщо не се споменава в текста. Неясно остава как трябва да се постъпва с аудио и видеозаписите, с песните и стиховете. И дали е законно един журналист да цитира източник по следния начин: "Според стачкуващи работници собственикът им обещал мъжки полов орган вместо заплати за януари", добавя вестникът.
Всъщност никой и никога не изписва буквално псувни на майка
по вестниците и списанията,
нито водещи и гости разговарят по този начин в радио- и телевизионните предавания. Значи "властите искат да спрат нещо друго. Не казват обаче какво всъщност искат да спрат", се казва в коментара.
"Макар че биха могли. По лицата им се чете, че точно те отлично знаят да псуват на майка, но се свенят - незнайно защо", завършва "Московский комсомолец".
"Комсомолская правда" също изрежда въпроси във връзка с
новия закон. Запитан за тях, Леонид Левин от парламентарната
комисия за информационна политика, технологии и връзки заявява,
че "спорните моменти" ще подлежат на експертна оценка, позовава
се на здравия разум, споменава за "допълнителни корекции" в
текста. Не отговаря обаче как ще бъде"изземан предметът на
правонарушението" - какво ще се конфискува и как?
"Всички закони до един, приети от Държавната дума през
последната година, просто не може да се изпълняват.
Освен избирателно", коментира пред "Новие известия" Павел Гутионтов, секретар на руския Съюз на журналистите. Новият закон за пореден път дава огромни възможности за произвол, за да не се каже истината за някой човек или организация, смята той.
Странно е, че някои руски литератори са възмутени от тези законови поправки - "онова, което звучи сочно в устата, под перото се превръща в пошлост", отбелязва в "Росийская газета" писателят Павел Басински.
Всъщност хората напоследък са станали по-културни, твърди
той и цитира за доказателство анкети на фонда "Обществено
мнение".
Преди 10 години "70 на сто от жителите на Русия са имали върли псувачи в близкото си обкръжение, а 53% сами са псували. Сега нравите явно са вече по-меки. Над една трета - 36% от гражданите, общуват с хора, които могат да споделят мисли, без да псуват на майка", а 33 на сто не използват никога подобни думи, подчертава руският писател.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!