М еждународният трибунал по морско право постанови днес, че Русия трябва незабавно да освободи задържания кораб "Арктик сънрайз" на "Гринпийс" и всичките 30 пътници и екипаж срещу гаранция от 3,6 млн. евро, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.
Базираният в Хамбург морски трибунал на ООН е удовлетворил жалбата на Холандия, под чийто флаг плава корабът, за освобождаване под гаранция.
Решението на 21-членния съдийски състав е било взето с 19 срещу два гласа, съобщи съдията Шунджи Янай от Япония.
Съгласно решението руските власти трябва да позволят на кораба и хората на него да напуснат Русия.
Съд в Санкт Петербург постанови да бъдат пуснати под гаранция общо 29 от 30-е активисти на "Грийнпийс", задържани след опит да се качат на руска петролна платформа в Арктика, предаде днес Асошиейтед прес.
Решенията за освобождаването срещу гаранция от 2 милиона рубли бяха оповестявани поетапно от началото на седмицата, а първата активистка, излязла на свобода, беше бразилка.
Днес последните трима членове от екипажа на кораба "Арктик сънрайз", с който пътуваха активистите, получиха от съда правото да излязат от предварителния арест срещу парична гаранция.
Тринайсет природозащитници бяха освободени днес, както и капитанът на кораба Патрик Уилкокс.
Досега от ареста са излезли 24 освободени под гаранция природозащитници, обобщава АП. Не е ясно дали онези чужденци сред активистите, които нямат руска виза, ще могат да напуснат страната.
На 18 септември "Арктик сънрайз" се доближи до сондажна платформа на "Газпром" в Баренцово море.
Активистите на "Гринпийс" се опитаха да се покачат на нея в знак на протест срещу заплахата от замърсяване на околната среда при добива на петрол и газ в Арктика. Акцията им бе осуетена от руски граничари, след което корабът и хората на борда бяха откарани до сушата и арестувани.
Към природозащитниците бяха предявени обвинения в пиратство, но после президентът Владимир Путин каза, че те не са пирати, а само нарушители на закона и окачестви проявата им като хулиганска.
Тези действия на руските власти предизвикаха протести по света и бяха осъдени от личности като Ангела Меркел, Бан Ки-мун и Пол МакКартни.
Международният трибунал по морско право е с юрисдикция да урежда морски спорове въз основа на Конвенцията на ООН по морско право, която е ратифицирана от Холандия и Русия, припомнят западните агенции.
Ситуацията с кораба "Арктик сънрайз" не попада под юрисдикцията на Международния трибунал по морско право, заяви днес руското външно министерство по повод решението на съда в Хамбург, предаде ИТАР-ТАСС.
От ведомството в Москва казаха, че през 1982 г. Русия е ратифицирала Конвенцията с уговорката, че руската страна не приема текстовете в нея, отнасящи се за
процедурата, която води до решения, задължителни за двете страни.
Въпросните текстове са за "спорове, засягащи действията по осигуряване на спазването на законите за осъществяване на суверенни права и юрисдикция", се казва в съобщението на руското министерство на външните работи.
От руското ведомство подчертаха, че Русия не е участвала като страна в делото в Хамбург, защото "не разглежда дадената ситуация като спор между Кралство Нидерлания и Руската федерация".
Действията на руските власти спрямо "Арктик сънрайз" и екипажа му бяха предизвикани от "груби нарушения на нормите на международното и руското право, в частност, в областта на безопасността на мореплаването, режима и сигурността на платформата "Приразломная", обясниха от външното министерство на Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!