Почти две десетилетия след като в Русия колелата на рулетките се завъртяха отново, премиерът Владимир Путин иска да осребри всички чипове в хазартния бизнес, посочва в коментар Асошиейтед прес.
Казината се бяха превърнали в символ на блясъка и излишествата, характерни за икономическия бум в Русия, подклаждан от високите цени на петрола.
Затварянето на казината не е нищо повече от етап на кръстоносния поход за очистване на една страна, която винаги е била пристрастена към хазарта, и за обуздаване на една индустрия, която е благодатна почва за развитието на корупцията и организираната престъпност, пише АП.
По думите на премиера Путин, "човек се пристрастява към хазарта толкова силно, колкото и към алкохола, затова трябва нещо да се направи".
Според ИТАР-ТАСС през 2006 г. само в Москва са били регистрирани над 100 хил. души, пристрастени към хазарта.
От днес хазартът в Русия е заточен в четири отдалечени района на Русия, намиращи се на няколко хиляди километра и поне шест часови зони от Москва - в Калининград на Балтийско море, в Приморския район на тихоокеанското крайбрежие, в планинския район Алтай в Сибир и край градовете Краснодар и Ростов в южната част на страната.
Затварянето на казината извън тези зони ще намали с няколко милиарда долара постъпленията в хазната и ще остави без работа хиляди.
Критиците на решението на правителството да закрие казината твърдят, че нелегалните игрални зали ще започнат да процъфтяват, поради което ефектът върху корупцията и организираната престъпност практически ще бъде нулев.
Влизащият в сила днес закон за хазарта бе приет още през 2006 г. И от тогава мнозина се чудеха дали Кремъл няма да премисли и да се откаже от намеренията си да се прости с по 3,6 млрд. долара от данъци на година, като прати казината в Сибир.
Кметът на Москва Юри Лужков, известен като върл противник на хазарта, се закани да се заеме и с хазарта и игрите на покер в интернет.
В същото време руският президент Дмитрий Медведев призова за по-сериозна битка с алкохолизма в страната, изразявайки загриженост, че пиенето при руснаците е по-лошо, в сравнение с 90-те, след разпадането на Съветския съюз, предаде АФП.
"Пием повече отколкото през 90-те, тогава бяха тежки времена. Трябва да подготвим програма стъпка по стъпка и да предприемем мерки срещу това", заяви той по време на среща със здравния министър Татяна Голикова.
Злоупотребата с алкохол убива 500 хил. руснаци годишно и в значителна степен въздейства на продължителността на живота при мъжете, която е по-ниска отколкото в бедните държави като Бангладеш или Хондурас, се посочва в доклад на Руската гражданска камара от средата на юни 2009.
Бившият съветски президент Михаил Горбачов заяви в понеделник по телевизията, че страната е на ръба на "катастрофа" по въпроса и че е необходима "сериозна кампания" срещу алкохолизма.
През 80-те години Горбачов иницира драстична програма за борба с алкохолизма, ограничавайки държавното производство и борейки се с нелегалните пивоварни и домашни производители на алкохол.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!