Г аранциите в сферата на сигурността, които Русия иска да получи от Запада, включват клаузи, изискващи силите на НАТО да напуснат Румъния и България, заяви руското външно министерство, предаде Ройтерс.
Тежки преговори между НАТО и Русия, какво се разбраха
Москва поиска юридически обвързващи гаранции от НАТО да спре разширяването си и да се върне в границите си от 1997 г.
Отговаряйки на въпрос какво ще означава това за България и Румъния, които се присъединиха към НАТО след 1997 г., руското външно министерство каза, че Русия иска всички чуждестранни войски, оръжия и друга военна техника да бъдат изтеглени от тези страни.
Столтенберг: НАТО никога няма да отстъпи
"Става дума за изтегляне на чуждестранните сили, техника и въоръжения и други стъпки с цел връщане към конфигурацията, съществуваща към 1997 г. на територията на държавите, които не са били членки на НАТО към онази дата. Към тях се отнасят България и Румъния", каза руският външен министър Сергей Лавров.
Кирил Петков: България е суверенна държава и отдавна сме направили своя избор, ставайки член на НАТО
Българският министър-председателят Кирил Петков беше извикан извънредно от депутатите заради исканията на Русия. От парламентарната трибуна той заяви, че страната в "суверенна държава и отдавна сме направили своя избор, ставайки член на НАТО, и като такъв решаваме сами как да организираме отбраната на страната си в координация с нашите партньори".
Борисов: Москва се опитва да се меси у нас, президентът и правителството мълчат
Министерството на външните работи на Румъния отхвърли като неуместни и лишени от всякакво основание изявленията на министерството на външните работи на Руската федерация за военното присъствие по Източния фланг на НАТО.
Румънското МВнР напомни, че присъствието на НАТО в съюзническите държави е строго отбранителна реакция на все по-агресивното поведение на Руската федерация в Източното съседство, най-вече след 2014 г., когато украинската територия Крим бе незаконно окупирана от Русия.
Алексей Навални: Западът отново пада в клопката на Путин
На 17 декември 2021 г. руското външно министерство публикува проекти на договор със САЩ за гаранции в сферата на сигурността, а също така на мерки за гарантиране на сигурността на Русия и държавите членки на Северноатлантическия алианс.
През май 1997 г. Русия и НАТО подписаха Основополагащия акт, в който потвърдиха, че "не гледат един на друг като противници" и създават "механизъм за консултации, координация и съвместни действия".
През 1999 г. в пакта бяха приети Унгария, Полша и Чехия, през 2004 г. - България, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Словения и Естония, през 2009 г. - Албания и Хърватия, през 2017 г. - Черна гора, а през 2020 г. - Северна Македония.
Понастоящем НАТО обединява 30 страни и продължава политиката си на "отворени врати".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!