И зменението на климата оказва значително влияние върху Русия, тъй като нейната територия се загрява почти два пъти по-бързо от глобалното затопляне, посочва водещ руски климатолог, цитиран от „Анадолската агенция”.
Далечният север на Русия се загрява най-бързо, отчита Сергей Семенов, научен директор на Института за глобален климат и екология в Москва.
Средната годишна глобална повърхностна температура, както на сушата, така и на морето, се повишава с 0,179 градуса по Целзий всяко десетилетие от 1976 до 2020 г.
Дните на Земята ще растат с безпрецедентна скорост
Територията на Русия обаче се затопля повече от два пъти по-бързо, с 0,51 градуса на десетилетие.
Най-бързото повишаване на температурата се наблюдава в полуостров Таймир, най-големият полуостров в Русия, разположен в Далечния север.
През последните 10 години средната температура там се е повишила с 0,8 градуса и учените очакват тази тенденция да продължи.
На този фон общата тенденция е за увеличаване на валежите над руската територия, но има забележимо намаляване в северната част на Западен Сибир и Далечния изток, както и в европейската част на Русия, където се произвежда по-голямата част от земеделската продукция.
Височината на снежната покривка намалява в много райони, включително в европейската част на Русия, което е особено неблагоприятно за селското стопанство, пояснява Семенов.
Коя е най-високата температура, измервана някога на Земята
Нещо повече, около две трети от територията на Русия е в условия на вечна замръзналост. Затоплянето нарушава термичния режим на горния слой на почвата, повишава температурите и дълбочината на сезонно размразяване.
Това има разрушителен ефект върху жилищните сгради и инфраструктурата.
Русия също преживява вълни от екстремни горещини, като продължителните периоди на сухо и горещо време засягат населението и създават условия за по-интензивни горски и горски пожари, посочва ученият.
През 2023 г. в руските градове са регистрирани 71 изключително горещи дни, когато средната дневна температура е била по-висока от 90% от наблюденията за същите месеци от 1981 до 2010 г.
Тези екстремни горещини увеличават опасността от свързани с климата заболявания и инфекции, предупреждава Семенов.
Преносителите на някои опасни болести, като иксодовите кърлежи, са зависими от климата, обяснява той и добавя, че по-високите температури повишават вероятността от разпространение на „заболявания като лаймска болет и вирусен енцефалит.
В същото време Семенов се надява, че с намаляването на леда в Арктика ще се отвори т. нар. „северен морски път”, който да донесе икономически ползи за Русия. Както и че руските земеделци ще успеят да се пренасочат към производство на нови култури, подходящи за по-топъл климат.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!