След своя визита руският президент Дмитрий Медведев се възхити от красотата на Курилските острови. Техният суверенитет обаче се оспорва от Япония, и с действията си руският държавен глава обтегна отношенията с Токио.
Задължение на президента е да контролира развитието на всички руски региони, в това число и най-отдалечените, написа в Туитър Медведев.
"Посетих за първи път Курилските острови, разговарях с хората там и посетих геотермална станция, разказа държавният глава. Колко хубави места има в Русия!", написа Медведев в Туитър.
Към коментара имаше качена и снимка на остров Кунашир.
Кунашир е един от четирите острови на архипелага, за които спорят Москва и Токио. Москва ги нарича Южни Курилски острови, а Токио - Северни територии.
Визитата на Медведев - първа на руски държавен глава на тези острови - породи възмущението на Япония и
японският премиер Наото Кан изрази дълбоко съжаление, че подобно нещо се е случило
Москва и Токио спорят за островите, анексирани от СССР на 18 август 1945 г., три дни след капитулацията на Япония във Втората световна война и този спор пречи от 65 години на двете страни да подпишат мирен договор.
По повод на полемиката Вашингтон призова Москва и Токио към диалог.
Подкрепяме Токио относно Северните територии, но поради тази причина именно от много години САЩ приканват Япония и Русия да преговарят за сключването на истински мирен договор във връзка с този и други въпроси, заяви говорителят на Държавния департамент Филип Кроули.
Спорните острови са разположени между руския полуостров Камчатка на север и големия японски остров Хокайдо на юг.
Въпреки визитата на Медведев на Курилските острови, която разгневи Токио, японският премиер има намерение да се срещне с руския президент на четири очи по време на срещата на върха на страните от Организацията за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС), която ще бъде на 13 и 14 ноември в японския пристанищен град Йокохама.
Японският външен министър Сейджи Маехара заяви, че
ще привика посланика си от Москва,
за да чуе обясненията му във връзка със спора с Русия за Курилските острови, предаде агенция Ройтерс.
Същевременно Китай отхвърли предложението на САЩ да посредничи за подобряване на обтегнатите отношения между Пекин и Токио - също заради териториален спор, и подчерта, че това е изцяло двустранен проблем.
Американският държавен секретар Хилари Клинтън се срещна с китайския си колега Ян Цзечъ миналата седмица във виетнамската столица Ханой и призова и двете страни към спокойствие. Тя предложи да бъде домакин на тристранни разговори за островите.
Говорителят на китайското външно министерство Ма Чжаосю днес даде да се разбере, че
Китай не приема предложението на САЩ за посредничество в териториалния спор
"Трябва да подчертаем че островите Дяоюй са китайска територия и спорът между Китай и Япония за тях е двустранен.
САЩ предложиха официални разговори между Китай и Япония, но държа да подчертая, че това е само една американска идея", заяви говорителят.
Той припомни, че според нееднократно изразявано от САЩ мнение американско-японските споразумения в областта на сигурността може да се прилагат и за островите Дяоюй.
САЩ незабавно трябва да променят тази своя погрешна позиция, каза говорителят.
Япония нарича спорните острови Шенкаку. Кризата в отношенията й с Китай се задълбочи през септември, когато японски катери задържаха китайски риболовен кораб близо до спорните острови.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!