С ирийското правителство и Русия засилиха въздушните си удари върху бунтовническите райони в северозападната част на страната. Международни наблюдатели, включително от ООН, се опасяват, че е в ход военна офанзива, която ще предизвика хуманитарна катастрофа.
Сраженията никога не са спирали между правителствените и бунтовническите сили, но през последните три седмици режимът на Асад поднови усилията си за директна атака срещу селищата, държани от опозиционни групи. През последните няколко дни въздушни удари поразиха цивилни райони, засягайки и болници. Според данните на ООН, само за последните два дни вследствие на руски и сирийски удари са разрушени десет болници в южните райони на провинция Идлиб. Загиналите досега цивилни са над сто, а десетки хиляди са загубили домовете си и бягат към турската граница, която в момента е затворена и не се допускат хора през нея.
В момента сирийските правителствени сили струпват военна техника в провинция Хама, а сблъсъци избухнаха в поне три сирийски провинции, където има бунтовнически части – Идлиб, Хама и Латакия.
President @realdonaldTrump & the world need to speak up now regarding new offensive by Assad against Idlib, Syria.
— Lindsey Graham (@LindseyGrahamSC) 6 May 2019
Massacre in the making and refugee turmoil to follow.
It’s time for the world to stand up to the Butcher of Damascus. Protect Idlib. https://t.co/Wq3tjo1yu0
Удари въпреки споразуменията
Сегашната военна офанзива на Асад е в нарушение на руско-турското споразумение от миналата година. През септември, Москва и Анкара се споразумяха за установяване на демилитаризирана зона около Идлиб, с която трябва да се възпрат сблъсъци между сирийската армия и бунтовниците. Споразумението има и за цел да се предпазят над три милиона цивилни, които се намират в момента в Идлиб, избягали след предишни военни офанзиви на Асад в Централна, Западна и Южна Сирия. ООН описва Идлиб като „най-големият бежански лагер в света“.
Въпреки това, сирийският президент неколкократно призовава да бъде превзета всяка част от страната, която не е под контрола на правителството, в това число и Източна Сирия, която в момента е под администрацията на кюрдските сили, подкрепени от САЩ. Сирийските правителствени сили редовно извършваха удари върху Идлиб, независимо от споразумението, но досега се въздържаха от военна офанзива. Според Сирийската обсерватория за човешки права, от септември насам са загинали 441 цивилни, включително 130 деца.
Настоящата ескалация се случва на фона на срещи както в Женева между САЩ и европейските им партньори, така и в Астана между Русия, Иран и Турция. Двете срещи за бъдещето на Сирия се случват почти по едно и също време, но досега нямат реален резултат за възпиране на военните действия в страната. За мнозина сирийци преговорите са излишни, тъй като сирийското правителство не вижда смисъл да се съгласява на политическо решение на войната.
Сирийската армия удари турска база
Ситуацията в Северна Сирия към момента е на ръба на дипломатическия хаос. Докато сирийските правителствени сили атакуват бунтовниците в Идлиб, Русия и Турция се опитват да намерят общо решение на кризата. Положението се влоши, след като при атаките си срещу бунтовниците, силите на Асад удариха наблюдателна турска база – една от дузината, построени в съответствие със споразумението за буферна зона – ранявайки няколко турски войници. Според активисти, има и загинали войници, но Анкара не коментира публично тази информация.
При всички положения, новата ситуация ще принуди Турция или да действа, или да се оттегли, наблюдавайки офанзивата на Асад. Анкара подкрепя голяма група от бунтовниците в Северна Сирия, като за тази цел им предоставя и подкрепа посредством базите си в Идлиб. Ударът върху турска база предполагаше, че ще има отговор от Турция, но засега единствената реакция идва от Ердоган, който заяви пред държавни медии, че Анкара предлага защита на сирийците в Идлиб и „предпазва Европа от бежанска вълна“.
В момента вниманието на турският президент е съсредоточено предимно във вътрешната политика и положението в Истанбул след местните избори. Ескалация в Сирия идва в най-неподходящото време. За да избегне влошаване на отношенията с Русия – чиято авиация участва в ударите срещу Идлиб – възможно е Турция да съсредоточи усилия не върху Идлиб, а върху Тал Рифат и района, държан от кюрдските сили. Дипломатически източници потвърдиха през последните дни, че Русия е дала „зелена светлина“ за действия на Турция, тъй като Тал Рифат попада в „турската зона на влияние“. Това означава, че офанзивата на Асад в Идлиб ще се засили.
Barrel bombings & air strikes are back on in Syria as the war ratchets up again. 10 hospitals hit, up to 100 dead & 10s of thousands fleeing their homes in the past week. Nothing is over. By @Zakaria_m_z & @TamerELG https://t.co/EsECMuLSOu
— Liz Sly (@LizSly) 6 May 2019
Разговори за нова конституция
Докато силите на Асад извършват удари върху Идлиб, стана ясно, че в Женева и Астана е постигнато споразумение за конституционен комитет под ръководството на ООН, който да състави нова конституция на Сирия.
Режимът в Сирия отдавна се противопоставя на идеята за нов основен закон на страната, тъй като конституцията ще даде възможност за участие и на опозиционните сили. Въпреки натискът на Москва, не се очаква Асад да отстъпи, а ударите се използват именно, за да се покаже, че опозицията е слаба.
Пратеникът на ООН за Сирия предупреди за тежки последици от ескалацията в Идлиб.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!