В края на ноември каналите в Санкт Петербург, Северната Венеция, се покриват с лед. Рядката поява на слънцето и ниските температури правят тези предпразнични дни не особено приятни, пише Вадим Каменка в „Юманите” (L'Humanité).
Линейките на Бърза помощ кръстосват града в търсене на бездомници и пияни, които могат да умрат от замръзване на улицата. Всяка зима от студ в Санкт Петербург умират 600 души, без тези, на които се налага да бъдат ампутирани крайници и другите жертви на студовете.
Нина Хрушчова: Тръмп повтаря историята на Путин
Тръмп и Ердоган работят за шоуто на Путин
Русия изненадващо продаде част от „Роснефт”
На Невски проспект, в центъра на великолепния, покрит със злато град, който е построен от Петър Велики във Финския залив, се редуват скъпи магазини, ресторанти и магазини за сувенири.
Санкт Петербург е не само туристическа столица и главно балтийско пристанище, но и вторият по значимост, след Москва, икономически център на Русия. На него обаче също не му се удава да избяга от кризата и рецесията.
Неотдавнашната новина, че от януари 2017 г. билетът за обществения транспорт ще поскъпне с 30%, беше приета като поредното предателство към народа.
През последните две години понижаването на курса на рублата с 40%, спадът на цените на петрола, от който идват 50% от бюджетните приходи, банковата криза и намаляването на потреблението станаха причини за рецесия.
По информация от Световната банка руският брутен вътрешен продукт се е свил с 3,7% през 2015 г., при ръст с 0,7% през 2014 г.
Стабилизирането на рублата след рязкото поевтиняване от миналата година не донесе успокоение, защото междувременно цените на хранителните продукти се покачиха с между 20 и 40 на сто. Близо 20% поскъпване има и при лекарствата.
Вече над 15% от населението живее под прага на бедността. Тоест 21,7 млн. руснаци изкарват под 125 евро на месец. През първото полугодие на 2016 г. за първи път беше отчетен спад в потреблението в рубли, с 3,1%.
За да се справят с тежката икономическа ситуация държавните и частни предприятия използват такива непопулярни методи като замразяване и намаляване на заплатите. През октомври реалните доходи на руснаците паднаха с 5,9% на годишна база.
Кризата засили неравенството, безработицата достигна 6,3%, а задлъжнялостта на хората рязко се увеличи.
На този нерадостен фон президентът Владимир Путин успява да избегне критиките и да запази ореола си на защитник на нацията, смята политологът Лев Гудков.
Неотдавнашният арест на министъра на икономическото развитие по обвинение в корупция и назначаването на негово място на 34-годишния Максим Орешкин свидетелства за стратегия на обновяване на властта. Руснаците виждат, че Путин не седи безучастен и това работи.
Така, въпреки че половината от руснаците са на мнение, че ситуацията в икономиката се е влошила, никой не мисли, че за това е виновен президентът. Неговият рейтинг не пада под 80%, а 63% от руснаците искат той да се кандидатира за четвърти мандат през 2018 г.
Голяма част от населението смята, че отговорността за кризата е главно на политиката на Европейския съюз и САЩ спрямо Русия, а също и на руските депутати и чиновници, които „решават, без нищо не разбират“ и „само тъпчат собствените си джобове“.
Следващата 2017 г. трябва да бъде решаваща. ОИСР и Световната банка прогнозират ръст от 1,4% на руската икономика. Сделката с Организацията на страните износителки на петрол за намаляване на добивите и повишаване на цените на суровината също ще допринесе за икономическото възстановяване.
В традиционното си послание пред Държавната дума на 1 декември Владимир Путин изброи основните насоки, по които държавата работи - банки, корупция, здравеопазване, образование. Президентът добави, че икономиката започва да се изправя на крака и че инфлацията през 2017 г. няма да бъде по-висока от 6%. Освен това той отбеляза, че западните санкции и „ответните мерки помогнаха на вътрешния пазар на нашите производители от селското стопанство“, които „ни дават повече, отколкото продажбата на оръжия“.
„По време на блокадата през Великата отечествена война тук са загинали няколко милиона души, „от санкции ние няма да умрем“, коментира пенсионерката Олга.
Русия обаче се надява и на обрат политиката спрямо нея след победата на Доналд Тръмп на президентския вот в САЩ и предстоящите избори в няколко европейски страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!