П резидентът на Турция Реджеп Ердоган призова днес бившите съветски републики в богатата на ресурси Централна Азия да засилят връзките си с Анкара, опитвайки се да се възползва от отслабването на Русия, затънала във войната в Украйна.
"Преминаваме през несигурен период, който създава както рискове, така и възможности за нашите страни", заяви Ердоган на срещата на върха на Организацията на тюркските държави (ОТД) в древния град Самарканд в Узбекистан.
"Виждаме, че повече от всякога е от решаващо значение да засилим сътрудничеството, солидарността и хармонията помежду ни през този период", каза турският лидер по време на третото си пътуване в региона в рамките на два месеца.
ЕС търси начин да се закрепи в Централна Азия на фона на отслабването на Москва
Исторически в продължение на векове в региона са се сблъсквали интересите на Руската, Османската, Китайската, а в по-късно и на Британската империи.
След изтеглянето на САЩ от Афганистан и особено след тежките поражения на руската армия в Украйна обаче в Централна Азия се оформя вакуум на властта.
Досега доминираща сила в региона беше Русия, която беше разположила т. нар. "мироопазващи" военни контингенти в много от централноазиатските държави, бивши членки на СССР. Тя помогна на властите в Казахстан да потушат масовите протести в страната в началото на януари тази година.
Ново равнище в отношенията между ЕС и Казахстан
Заради войната в Украйна обаче Москва започна да изтегля военнослужещите си от Централна Азия.
Изглежда сега Турция е решена да се утвърди в региона, който Кремъл традиционно смята за своя сфера на влияние.
От години Ердоган настоява за по-тесни културни, езикови и религиозни връзки с бившите съветски републики в Кавказ и Централна Азия.
Нахлуването в Украйна на 24 февруари стресна съседите на Русия и накара Казахстан, най-голямата държава в региона и Узбекистан, най-многолюдната, да потърсят съюзи другаде, включително в Китай и Европа.
Казахстан извика за "сериозен разговор" посланикът на Русия
Организацията на тюркските държави включва Турция, Азербайджан, Казахстан, Киргизстан и Узбекистан. Туркменистан и Унгария са наблюдаващи членове.
Опитите на Анкара да разшири влиянието си в Централна Азия обаче срещат съпротива. В петък турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че самопровъзгласилата се Севернокипърска турска република, която не е призната от международната общност, ще се присъедини към ОТД като наблюдател.
Узбекистан категорично отхвърли това намерение, като външният министър Владимир Норов заяви, че "не е взето отделно решение относно Северен Кипър".
Президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев подчерта, че страната му "решително подкрепя териториалната цялост на всички държави", включително Кипър.
Дори съюзникът ѝ Казахстан отряза Русия за войната
В речта си на срещата на ОТД Ердоган призова за създаването "възможно най-скоро" на Тюркски инвестиционен фонд, който да "даде тласък на нашите дейности".
Президентът на Киргизстан Садир Джапаров подкрепи турския лидер и настоя за необходимостта от "още по-тясно сътрудничество" за активизиране на търговията и намиране на нови вериги за доставки.
Усилията на Анкара да изгради политически съюзи с тюркските бивши съветски държави след разпадането на СССР през 1991 г. дълго време бяха възпрепятствани от влиянието на Русия.
Но войната в Карабах между Армения и Азербайджан през 2020 г., последвана от нахлуването на Русия в Украйна, дадоха нов тласък на стремежа на Турция за влияние в региона.
Анкара задълбочава военните си връзки с бившите съветски републики, по-специално с продажбата на бойни дронове.
Все пак икономически Турция все още е далеч от това да измести Русия от региона. По данни на Международният търговски център - базирана в Женева агенция към Световната търговска организация, стокообменът на Турция с Централна Азия през 2019 г. е възлизал на около 7,3 млрд. долара.
За сравнение стокообменът на региона с Русия е бил на стойност 29 млрд. долара, приблизително колкото и с ЕС, а с Китай е достигнал 25 млрд. долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!