Бразилката с български корени Дилма Русеф, кандидат на управляващата партия, има всички шансове, според последните проучвания, да спечели президентските избори в неделя.
Според агенция "Датафоля" Русеф, която е бивш началнк на канцеларията на сегашния президент Луис Инасиу Лула да Силва, получава 52% подкрепа, в сравнение с 51% в сходно проучване от 28 септември.
Сегашният й резултат под пика от 57% отпреди две седмици, но над 50%, които са й нужни, за да избегне втори тур на 31 октомври. Гласуването на избори в Бразилия е задължително.
Основният съперник на Русеф - бившият губернатор на Сау Паулу, социалдемократът Жозе Сера, не успя да се възползва от временно изгубената от нея инерция. Според сондажа на "Датафоля" подкрепата за него е спаднала от 32 на 31%.
Сред обясненията за популярността на Русеф наблюдатели поставят на първо място бързия икономически растеж на Бразилия последните години и обещанието й да продължи политиката на управлявалия два мандата Лула де Силва, от чиято подкрепа тя се ползва.
От 2003 до 2009 г. 29 млн. милиона бразилци се измъкнаха от бедността и се вляха в редиците на средната класа, която вече представлява половината от 195 млн. бразилци, благодарение на социални програми като "Семейна стипендия". Над 11 млн. бедни семейства получават средства по тази програма.
Поемам пред вас ангажимента да изкореня мизерията
и да направя Бразилия развита държава, каза Русеф шест дни преди първия тур и призова привържениците си да гласуват за първата жена президент на Бразилия.
Адалжиза да Силва е на 50 години и винаги е живяла във фавелата (бедняшкия квартал)Росиня, най-голямата в Рио. При управлението на президента Луис Инасио Лула да Силва жизненото й равнище се е вдигнало като никога досега и тя, като повечето си съседи, ще гласува за "приемствеността".
"Ние сме бедни и ни върнаха достойнството, възможността да се изравним с "хубавите" (богатите). Точно затова гласувам за приемствеността на Лула, за кандидатката му Дилма (Русеф). Още повече, че е жена!", заявява Адалжиза, която работи като санитарка, за Франс прес.
През последните четири години големи инфраструктурни проекти бяха финансирани в няколко фавели - острови на мизерия, маргинализация и ендемично насилие.
Луис Алберту има 10 деца. Пет от тях още живеят у дома. В замяна на получаването на "семейната стипендия" децата му трябва да ходят на училище и на медицински прегледи.
"Ще гласувам за тази дама, която ще продължи работата на Лула", казва този 40-годишен боклукчия, който не може точно да си спомни името на кандидатката. Той вече се храни "три пъти дневно", както обещал Лула с идването си на власт през 2003 г., притежава "телевизор, хладилник и малка пералня".
Жителите на Росиня казват, че са "разочаровани" от бавния темп на промените, но тук, както и в хилядите фавели на града, където живеят 2 млн. души, на пръсти се броят тези, които ще гласуват за основния противник на Дилма, социалдемократа Жозе Сера, отбелязва Франс прес.
С очакване за растеж, надхвърлящ 7% за тази година,
Бразилия е осмата по големина икономика в света,
според МВФ. "Фермата на света", бъдеща петролна сила, печелещи влияние предприятия: Бразилия е на път да се нареди в челната група на световните икономики след десетилетие на икономическа стабилност и растеж под президентското управление на Луис Инасиу Лула да Силва.
Наред с корупцията и бюрокрацията обаче, липсата на инфраструктура и понижената от твърде силния реал конкурентност са тежки препятствия (прословутата "бразилска цена")за развитието на тази огромна държава със 193 млн. население, отбелязва АФП.
За разлика от избирането на Лула през 2002 г., което вся паника на пазарите, сега те очакват ведро и спокойно резултата от вота на 3 октомври - нито Дилма Русеф, нито Жозе Сера планират промени в основната структура на бразилската икономика, посочва Едемир Пинту, председател на фондовата борса в Сао Пауло - най-големият финансов пазар в Латинска Америка.
"Всички обещават да държат инфлацията под контрол, да продължат политиката на плаващата валута и на данъчната отговорност. Това са трите стълба, на които се основава бразилската икономика", допълва той.
Тази политика навлиза в Бразилия през 1994 г. с "плана за реала", въведен от предшественика на Лула, Фернанду Енрике Кардозу и доразвит от Лула.
Оптимизмът на шефа на борсата отразява този на домакинствата, над две трети от които смятат, че икономиката върви в правилната посока.
Бразилските многонационални компании печелят все по-солидни позиции
на световния пазар, казва за АФП Карлос Гуансироли, консултант в Междуамериканския институт за сътрудничество в селското стопанство.
Големите бразилски предприятия от всички отрасли са тръгнали да щурмуват света. Петролният гигант "Петробраз", който неотдавна увеличи капитала си на 70 млрд. долара, най-големият в света производител на желязна руда "Вале", самолетостроителят "Ембраер" (трети в света), строителната компания "Одебрехт" или производителят на храни "Бразил фуд" са само някои от примерите.
Бразилия, наричана понякога "зеленият гигант", е и най-големият в света износител на соя, захар, етанол, телешко и птиче месо, тютюн и портокалов сок - позиция, за която съществено допринася нарастващото търсене в Китай.
Бразилия разчита на резерви от 270 млрд. долара, но търговското й салдо намалява заради прекомерното увеличаване на вътрешното потребление и поскъпването на националната валута - реала - спрямо долара и еврото.
Основната пречка пред растежа обаче е липсата на инвестиции в инфраструктурата, главно в транспорта, в летища и пристанища. Отсъствието на значителни инвестиции в транспорта и пътищата ще се отрази сериозно върху понятието "бразилска цена", казва зам.-председателят на Сдружението на бразилските икономисти Гилсон де Лима Гаруфалу.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!