Кандидатката на управляващата Партия на трудещите се Дилма Русеф спечели президентските избори в Бразилия, обяви Върховният избирателен трибунал, цитиран от Ройтерс.
След преброяване на над 99% от гласовете стана ясно, че Русеф е получила 56% от валидните гласове срещу 44% за нейния съперник социалдемократ Жозе Сера.
Победителят от изборите поема управлението на най-голямата държава в Южна Америка и осмата по големина икономика в света.
62-годишната бразилка с български корени става първата жена президент на Бразилия и ще положи клетва на 1 януари.
Русеф обеща да продължи политиката на правителството за изграждане на здрави търговски връзки с чужбина и се ангажира с поддържането на икономическа стабилност в страната, съобщи Ройтерс.
В първото си изказване след като спечели изборите, тя увери също така привържениците си в столицата, че няма да ореже разходите за социални програми и инфраструктурни проекти.
Но в жест към инвеститорите тя предупреди, че не би търпяла правителство, което в своите харчове не се простира според чергата си и каза, че си е поставила за цел да направи публичните разходи по-ефикасни.
Междувременно бразилският министър на финансите Гиду Мантега, цитиран от Ройтерс, съобщи, че през следващите седмици правителството ще обяви мерки, които ще гарантират ускорен икономически растеж.
Той не конкретизира мерките, а само каза, че те ще помогнат на дългосрочното финансиране на икономическите дейности в страната.
Пред претъпкана стая с привърженици в Бразилия, Дилма Русеф обеща да продължи "новата ера на благоденствие" и да зачита съществуващите договори - ясен сигнал, че няма да се отклони от икономическата политика на Лула, отбелязва Ройтерс.
Повтарям основното си обещание: премахване на бедността, заяви в победната си реч бившият ръководител на кабинета на Лула да Силва. Не трябва да спираме, докато има гладни бразилци, добави тя.
"Изкореняването на крайната бедност е моята цел. Но аз смирено моля за помощта на всеки, който може да помогне на страната да намали бездната, която ни разделя и да се превърнем в развита държава".
62-годишната бразилка, наричана "желязната дама", обещава пълна приемственост на политиката на изключително популярния си предшественик Луис Инасио Лула да Силва.
Инициативи, осъществявани от неговото лявоцентристко правителство включваха т.нар. Bolsa Familia, редовни помощи за семейства, при условие че децата им посещават училище и са ваксинирани.
Тази и други мерки помогнаха за извеждането на 29 млн. бразилци от бедността.
Русеф отхвърля възможността за големи реформи в трудовата област, като в редица свои изявления обявява, че няма да засяга правата на бразилските работници, които съставляват избирателите на нейната партия, както и за данъчна реформа.
"Голяма данъчна реформа се прави тогава, когато има икономическа криза, а не когато международните резерви на страната са на рекордни нива, инфлацията е в рамките на планираното, а публичният дълг намалява", е професионалното мнение на икономиста Русеф.
"Ще контролираме разходите в добри и лоши времена. И ще превърнем бразилската държава в държава на повече професионалисти, основана на меритокрацията", допълва тя.
Аналитиците очакват Русеф да централизира икономиката, като засили ролята на корпоративните групи и профсъюзите.
Социалдемократът Жозе Сера призна поражението си в балотажа и пожела на победителката да служи добре на страната, предаде ДПА.
Приемам "смирено и с уважение" избора на народа, заяви Сера.
Той обаче се закани, че "истинската битка тепърва предстои" и обеща, като лидер на опозицията, да води борба с правителството на новоизбраната президентка според правилата на демокрацията.
Сера и преди е губил президентски балотаж - през 2002 г. срещу сегашния президент Луис Инасио Лула да Силва.
Дилма Русеф е родена на 14 декември 1947 година в Белу Оризонти, в богатия на кафеени плантации щат Минас Жериас.
Баща й Петър Русеф е емигрирал от Габрово в края на 20-те години на миналия век. В Сао Паулу той започва успешен строителен бизнес.
По време на едно от бизнес посещенията си се среща със своята бъдеща съпруга - красивата учителка Дилма Джейн Силва. Тя му ражда четири деца.
Строителството на недвижими имоти носи на семейството прилични доходи и Дилма прекарва детството си в красиво имение.
През 1962 г. бащата умира, оставяйки на децата си добро наследство. То би осигурило на Дилма спокойно бъдеще, но тя избира друг път.
Русеф се свързва с групировки от лявата съпротива, известни като "Колина", малко след като започва да следва икономика във Федералния университет на Минас Жераис.
Известна с името Стела по време на гоненията през епохата на военната диктатура, Русеф сега омаловажава значението на младежката си активност, трите години затвор и претърпените изтезания от страна на военните.
Един от нейните съветници, Фернандо Пиментел, разказва, че заедно с бившия й съпруг Карлос Араужо, била заловена и подложена на "изключително жестоки" мъчения в затвора, включително многократни електрошокове.
След освобождаването й през 1973 г. възобновила следването по икономика и се отказала от твърдата линия на съпротивата.
Когато Лула да Силва е избран за президент през 2005 г., тя става негов министър на енергетиката - пост, от който се оттегля в началото на тази година, за да се кандидатира за президентските избори.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!