Р умънският президент Клаус Йоханис може да се кандидатира за председател на Европейския съвет. Това пише в свой анализ по темата Диджи24.
“След овакантяването на позицията от настоящия председател Шарл Мишел, който ще се кандидатира за евродепутат, шансовете на румънския държавен глава изглеждат реални, защото европейските лидери се опитват да избегнат достъпа на (унгарския премиер) Виктор Орбан до тази позиция. Унгария ще поеме председателството на ЕС от 1 юли и европейският обичай предполага, че ако няма необходимия брой гласове за нов кандидат, тогава (постът на) ръководител на съвета ще бъде поет от страната-председател”, отбелязва Диджи24.
Шарл Мишел бе преизбран за председател на Европейския съвет
Според медията друг обичай е изборът на най-дълго служилия политически лидер. Най-възрастните членове на съвета по ред са Виктор Орбан и Клаус Йоханис.
Сценарият, при който Клаус Йоханис заминава за Брюксел, има още едно важно предимство: той не зависи от румънската Социалдемократическа партия (СДП).
“Трудно е да се повярва, че правителството на Румъния, т.е. министър-председателят Марчел Чолаку, ще се противопостави на румънски лидер да заеме председателството на Европейския съвет, особено ако СДП и НЛП искат да управляват заедно след 2024 г.”, се казва в анализа на Диджи24.
Сценарият има и други вътрешни разклонения. След заминаването на Йоханис в Брюксел позицията на президент на Румъния се овакантява и според Конституцията тя ще бъде заета от Николае Чука, настоящ председател на Сената и на Национално-либералната партия. При този политически сюжет шансовете на Чука да стане държавен глава след изборите през 2024 г. ще се увеличат.
Ако той успее да се възползва от тази възможност, най-вероятно ще отиде на балотаж заедно с кандидата на Социалдемократическата партия, прогнозира Диджи24. В тази хипотеза вече има прецеденти (Траян Бъсеску и Клаус Йоханис), които доказват мобилизация на десния електорат срещу СДП, коментира медията.
Тя отбелязва, че председателите на НЛП и СДП са убедени, че могат да спечелят президентските избори и стратегиите им са в конфликт. Интересът на настоящия премиер Марчел Чолаку е да стигне до президентския финал заедно с лидера на националистическата опозиционна партия Алианс за единство на румънците (AUR) Джордже Симион, за да се повтори сценарият от 2000 г. (финал Йон Илиеску - Корнелиу Вадим Тудор), в който румънците избраха "по-малкото зло", пише Диджи24.
Междувременно излязоха резултатите от първото за тази година проучване на общественото мнение в Румъния. То е проведено от Центъра за международни изследвания и анализи (CIRA) и е свързано с нагласите за предстоящите избори за Европейски парламент. Според данните от проучването Социалдемократическата партия се нарежда на първо място, следвана от Национално-либералната партия и националистическата опозиционна партия Алианс за единство на румънците.
Така, ако изборите за Европейски парламент бяха следващата неделя, резултатът от гласуването би изглеждал така: СДП - 30%, НЛП - 20%, Алианс за единство на румънците - 18%, Съюз за спасение на Румъния - 14%, SOS - 6%, Демократичен съюз на унгарците в Румъния - 5%.
Останалите партии няма да преминат прага от 5%, който би им позволил да влязат в Европейския парламент.
Що се отнася до избирателната активност, 53% казват, че със сигурност ще гласуват на тазгодишните избори за ЕП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!