Румънският парламент одобри днес новото правителство на премиера Михай Ръзван Унгуряну, предаде агенция Ройтерс.
На 6 февруари предшественикът на Унгуряну - Емил Бок, подаде оставка след улични протести срещу мерките за икономии.
Коалиционният кабинет на Унгуряну беше подкрепен от 237 народни представители, при необходими минимум 232 гласа.
Двама парламентаристи гласуваха против, а народните представители от левия опозиционен алианс "Социал-либерален съюз" бойкотираха гласуването.
Четиридесет и три годишният бивш ръководител на
Румънската служба за външно разузнаване бе номиниран на
премиерския пост от президента.
Той наследи коалиция, в която влизат управляващата Демократично-либерална партия, Демократичният съюз на унгарците в Румъния и партията "Национален съюз за прогрес на Румъния".
Коалицията се подкрепя в парламента и от групата на малцинствата, като по този начин разполага с малко, на работещо мнозинство.
По-рано днес в парламента Унгуряну заяви, че
"от утре няма да започне епоха на просперитет",
но подчерта, че "отговорността и предпазливостта ще бъдат основните принципи на бъдещото управление", преде Аджерпрес.
Той уточни, че ще концентрира усилията си върху "икономическата и политическата стабилност" и спазването на ангажиментите на Румъния към Международния валутен фонд, Европейската комисия и Световната банка.
Унгуряну заяви, че длъжностите, които е заемал през професионалната си кариера, са го подготвили за премиерския пост.
Той подчерта, че ще продължи борбата с данъчните измами и корупцията и че Националната дирекция за борба с корупцията и Националната агенция по прозрачността ще продължат да бъдат "основните пилони" в тази насока.
Съставът на новото правителство
стана ясен преди ден. Предложените от Демократично-либералната партия (ДЛП) кандидати са: Габриел Берка - министър на вътрешните работи, Богдан Драгой - министър на финансите, Лучиан Боде - министър на икономиката, Александру Назаре - министър на транспорта, Кристиан Петреску - министър на регионалното развитие, Ръзван Мустя - министър на комуникациите, Клаудия Богичевич - министър на труда, Каталин Баба - министър на образованието, Стелиан Фуя - министър на земеделието.
Демократичният съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) запази четиримата си членове от кабинета на Емил Бок: Марко Бела - вицепремиер, Ласло Борбей - министър на околната среда, Ладислау Ритли - на здравеопазването и Келемен Хунор - на културата.
Запазват се и двамата представители на Националния съюз за прогрес на Румъния (НСПР) - външният министър Кристиан Дяконеску и министърът на отбраната Габриел Опря.
В кабинета остават също двамата независими в правителството на Бок: министърът по европейските въпроси Леонард Орбан и министърът на правосъдието Каталин Предою.
"Изборът на Михай Ръзван Унгуряну за поста премиер е
най-важният политически залог за президента Траян Бъсеску,
но и за самия Унгуряну. Задачата, която стои пред него - да възстанови доверието в политическата десница - изглежда почти невъзможна в този момент, но не и безнадеждна", коментира вчера "Ромъния либера".
Вестник "Адевърул" отбеляза, че гражданското общество приема с резерви разпространената в медиите формула на новото румънско правителство. Изданието цитира мненията на няколко анализатори, сред които преобладава възприятието, че става дума за кабинет, съставен от "хора за жертване". Политологът Кристиан Първулеску критикува Унгуряну, заявявайки, че той "има кариера на номенклатурист и няма нужните морални качества".
"Фактът, че един шеф на тайна служба стига дотам, че да ръководи правителството, казва всичко за нивото, до което е стигнала демокрацията в Румъния. Това е още една крачка към президентциализиране на политическия режим в страната ни", отбелязва анализаторът.
Вестник "Котидианул" напомня, че протестите в Румъния продължават. И снощи, въпреки изключително ниските температури и обявения оранжев код, десетки демонстранти излязоха отново на Университетския площад. След оставката на премиера Емил Бок протестиращите продължават да настояват и за оставката на президента Траян Бъсеску, както и за свикване на предсрочни избори.
Унгуряну е историк, полиглот и през 2004 г. бе най-младият министър на външните работи в историята на Румъния.
"Шпионската общност е съставена от много интелигентни, много адаптивни и мобилни хора. Те безспорно са част от елита" на румънското общество, бе заявил той в интервю през 2011 г.
Роден на 22 септември 1968 г. в Яш, Североизточна Румъния, съвсем близо до границата с Молдова, самият Унгуряну има блестящ път на развитие.
Той е доктор по история и учи в престижния британски университет Оксфорд между 1992 и 1993 г.
На 36-годишна възраст става през 2004 г. министър на външните работи по време на първия мандат на президента Траян Бъсеску. Скандал с премиера либерал Калин Таричану по повод румънци, задържани в Ирак, го кара да подаде оставка през 2007 г.
Тогава Унгуряну е назначен начело на Службата за външно разузнаване, където успява да сложи край на скандалите, подкопаващи институцията.
По ирония на съдбата името на Унгуряну е било споменато за първи път в медиите през 90-те години, когато той е бил обект на незаконно следене от Службата за вътрешно разузнаване.
Успоредно с поста си в Службата за външно разузнаване той продължава да преподава съвременна история на Румъния в университета в Букурещ.
Начело на Службата за външно разузнаване той следи наред с останалото и развитието на световната икономика - една решаваща област за новия премиер, който бе номиниран в момент, когато Румъния точно излезе през 2011 г. от двугодишна рецесия благодарение на драконовски мерки за икономии.
"Реформите ще продължат, моят принос се състои в умението ми на добър администратор", заяви Унгуряну малко след като бе номиниран от президента Бъсеску.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!