П илотираният космически кораб "Шънчжоу-20" осъществи успешно скачване, след което тримата тайконавти на борда му влязоха в китайската орбитална станция "Тянгун", предаде Синхуа.
Новият екипаж, включващ командира Чън Дун, Чън Чжунжуй и Ван Цзе, се срещна с триото тайконавти от мисията "Шънчжоу-19".
В ранните часове на деня командирът на предходната мисия Цай Сюйхъ, Ван Хаодзъ - единствената в Китай жена инженер на космически полети, и Сун Линдун отвориха люка на основния модул "Тянхъ" и поздравиха новия екипаж.
🇨🇳‼️China’s space game just leveled up‼️
— Djole 🇷🇸 (@onlydjole) April 24, 2025
The Shenzhou 20 spaceship docked with the Tiangong space station, marking another milestone in China’s ambitions to conquer the Moon and Mars.
Fully Chinese-built and military-backed, Tiangong is now a serious contender in the space… pic.twitter.com/ibuJ3btaEl
След това шестимата тайконавти позираха за групова снимка. Те ще останат заедно около пет дни, за да изпълнят планираните задачи и дейностите по ротацията на екипажите, съобщават от Китайската агенция за пилотирани космически полети (CMSA).
Екипажът на "Шънчжоу-19", чиято мисия стартира през октомври миналата година, трябва да се върне на площадката за кацане "Дунфън" в китайския автономен район Вътрешна Монголия на 29 април.
Това е шестата ротация на екипажи в историята на китайското орбитално съоръжение.
LAUNCH! Long March 2F/G launches from Site 901 (SLS-1), Jiuquan, with Chen Dong, Chen Zhongrui and Wang Jie on the Shenzhou 20 mission to the Tiangong Space Station.
— NSF - NASASpaceflight.com (@NASASpaceflight) April 24, 2025
Overview:https://t.co/cpZGX26n75
Live:https://t.co/XTBeR2FAD2 pic.twitter.com/UdfQ4YbdS1
Двамата командири Чън Дун и Цай Сюйхъ се засякоха в орбита за втори път, след като преди работиха в екип по време на мисията "Шънчжоу-14", продължила от юни до декември 2022 г.
Космическият кораб "Шънчжоу-20" беше изстрелян от центъра "Цзюцюан" в северозападната част на страната с ракета-носител "Чанчжън-2F" (Лонг Марч).
Новият екипаж ще остане на станцията до края на октомври, като през шестмесечния период ще извършва техническа работа и научни експерименти, ще излиза в открития космос и ще участва в образователни програми.
Liftoff of Shenzhou-20 from Jiuquan, heading for docking at Tiangong space station in 6.5 hours
— StarBoySAR 🇭🇰 🇨🇳 🥭 (@StarboySAR) April 24, 2025
you can still watch the live stream at https://t.co/U3dGa2sH7e pic.twitter.com/y1MZXkel9S
Под председателството на Си Цзинпин Китай ускори осъществяването на своята "космическа мечта". Китайската програма е третата в света, която изпраща хора в орбита. Китай също така осъществи кацане на роувъри на Марс и Луната.
Флагман на тази програма е извеждането в орбита на космическата станция "Тянгун", която започна да функционира в нормален режим през 2022 г.
Китайската орбитална станция е разположена на височина около 400 километра и по план трябва да работи над 10 години. Тя е предназначена за трима души (до шестима за кратки периоди от време, когато екипажите се сменят). Масата на Т-образния комплекс, който в обозримо бъдеще е планирано да бъде разширен и да придобие формата на кръст, е 66 тона.
Не пропускайте още от Vesti.bg: