Ромите празнуват своя международен ден, обявен през 1992 г. от ООН и Европейския съюз по предложение на международната им организация "Романо юнион", предаде Франс прес.
По този повод в редица европейски страни се организират множество прояви и конференции. Целта им е да привлекат вниманието върху проблемите на този народ без държава, който често е подложен на дискриминация и който със своите 10 млн. души представлява най-голямото малцинство в Европа.
В Румъния те са 2 млн., 800 хил. - в България и толкова в Испания. Във Франция като роми при преброяването са се обявили 400 хил. души. В Италия се предполага, че живеят 140 хил.представители на ромската общност.
В миналото ромите са били номадски народ, чиито предци са напуснали северозападната част на Индия в началото на 11 в. След това те са били пленявани и продавани като роби в Мала Азия, преди да се разпръснат из Европа и останалата част на света. Ромите имат поне 1000 години история и общ език, който произхожда от санскрита.
Днес ромите все още са смятани за нежелани в Европа и често пъти са принудени да живеят в примитивни гета или са системно експулсирани, отбелязва Франс прес.
Те се борят за признаване и на техния забравен от света геноцид - Самударипен, извършен срещу тях през Втората световна война. Тогава са избити между 250 хил. и 500 хил. цигани, смятани от нацистите за представители на нисша раса. 20 хил. от тях са загинали в нацисткия концлагер "Аушвиц-Биркенау" (Освиенцим-Бжежинка).
Във Франция по времето на режима от Виши стотици цигани са били затворени в лагери, като този в Салие, близо до град Арл, в южната част на страната, припомня Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!