Роми блокираха вчера моста "Акитен" на магистрала близо до Бордо, в южна Франция, за да протестират срещу премахването на незаконни ромски лагери от френските власти.
Около 250 коли и каравани блокираха моста за пет часа и предизвикаха петкилометрови задръствания в уикенда.
Над 40 незаконни лагера бяха премахнати през изминалата седмица.
Френският министър на вътрешните работи Брис Ортфьо каза, че източноевропейски роми, нарушили законите, ще бъдат депортирани с чартърни самолети.
Президентът Никола Саркози нарече лагерите източник на незаконен трафик и проституция и каза, че техните обитатели използват децата си като просяци.
Блокадата на моста "Акитен" е
първият голям протест на роми и чергари във Франция,
откакто правителството обяви затягане на политиката срещу тях.
Правозащитни организации окачествиха тази политика като расистка и заявиха, че тя не прави разлика между стотиците хиляди традиционно номадски френски граждани и ромите, имигрирали от България и Румъния, мнозина от които са влезли нелегално във Франция, отбелязва Гласът на Америка.
Вчерашната блокада на моста "Акитен" бе първата мащабна акция срещу мерките на френското правителство спрямо ромите и чергарите, коментира местният в. "Прогре".
След кратки сблъсъци със силите на реда протестът обаче промени естеството си, отбелязва "Прогре".
Петдесетина чергари от колоната, наброяваща 250 автомобила и каравани, изпразнили самосвал, пълен с големи камъни, после го изместили, за да проникнат в местен спортен парк и да се настанят в него.
Скитниците
запратили камъни срещу кордон на френските сили за борба с безредиците,
те отвърнали с няколко струи сълзотворен газ.
Спокойствието било възстановено, след което млади жени от чергарско сдружение издигнали лозунги с надпис "Свобода, равенство, братство".
"Те ни предложиха паркинг без охрана за децата ни, ние искаме само някое по-спокойно място. Искаме да ударим с юмрук по масата", обяснил Джеймс Дюбоа, президент на чергарското сдружение.
Както пояснява "Прогре", в неделя сутринта скитниците напуснали лагер в департамента Атлантически Пиренеи, откъдето били прогонени с решение на съда, и следобед водили безуспешни преговори на моста "Акитен" с регионалните власти за бъдещото си настаняване.
Румънските власти ще представят пред френски колеги стратегия за интеграция на ромите.
На 30 август предстои посещение във Франция на държавния секретар в румънското министерство на труда, семейството и социалните грижи Валентин Мокану, който отговаря за реинтегрирането на това малцинство, посочва изданието.
Представител на силовите структури в Румъния също планира визита в Париж, където ще разговаря за подобряване на сътрудничеството между полициите на двете държави и за
възможността във Франция да бъдат изпратени нови румънски служители на реда,
допълва "Прогре".
Комитетът на ООН за ликвидиране на расовата дискриминация разкритикува миналата седмица политиката на Франция към ромите и чергарите, припомня "Прогре".
В Румъния е намерила приют една от най-значителните ромски общности в Европа, която включва 530 000 души според преброяването от 2002 г., пише френското издание "Пеи".
В страната живеят 2,5 млн. души от това малцинство, твърдят обаче неправителствени организации - според тях, мнозина не се обявяват за "роми", за да не бъдат подлагани на дискриминация, допълва "Пеи".
Твърди се, че във Франция, предимно в околностите на Париж, има
близо 20 хил. роми, дошли от Румъния и България,
пише френскоезичният швейцарски в. "Матен".
При разтурването на ромски лагер в Шоази льо Роа край френската столица в четвъртък "около петдесет души останаха без подслон, задължени да напуснат Франция. Те намериха убежище в гимназията "Жолио-Кюри", която им бе предоставена от кмета комунист на града", разказва всекидневникът.
Полицията ни взе караваната, оплаква се пред изданието румънската гражданка Родика, описана като "близо 40-годишна жена, майка на син и баба на двама внуци".
В неделя Родика би желала да празнува Успение Богородично, но няма настроение, нито пари за целта, отбелязва в репортажа си "Матен".
През 2004 г. съпругът на ромската жена и един от тримата й братя загинали в пътно произшествие; оттогава за семейството припечелвал 18-годишният й син и тя самата, като продавала цветя.
Никога няма да се върна в Румъния, заявила Родика пред вестника, "ужасена от идеята". "Това, което прави Саркози, не е нормално. Имаме си документи", коментирал брат й Дору.
Музикантът показал румънската си лична карта и уверил: "Тук крадци няма". Според "Матен", Дору се чувствал "повече румънец, отколкото ром".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!