К ато в първа романтична среща, която премина изключително добре, унгарският премиер Виктор Орбан и италианският вътрешен министър Матео Салвини говориха със споделена страст, размениха си комплименти и обещаха отново да се видят, посочва Си Ен Ен (CNN).
След срещата им в Милано, отявленият противник на имигрантите Орбан описа Салвини като „моя герой“, защото е отказал да позволи на спасените в морето бежанци, търсещи убежище, да стъпят на италианска земя, освен ако Европейският съюз не ги настани на друго място.
Салвини пък изказа надежда, че срещата във вторник е само първата от много бъдещи с Орбан, които ще променят съдбата на Европа.
Бързоразвиващата се връзка между двамата крайнодесни лидери може да изглежда като пореден политически романс, но би могла да се превърне в Троянски кон за ЕС, вече разтърсен от „Брекзит”.
Междувременно, крайнодесните фракции очакват голяма победа в изборите за Европейски парламент през май, възможност, която с петгодишния мандат на депутатите, обещава огромно влияние върху политиките, особено тези за имиграцията.
След твърдия отговор на „Брекзит”, усилията на други държави да напуснат ЕС избледняват, по-вероятно е единният пазар да бъде застрашен от онези, които искат да го разбият отвътре.
Крайнодесният френски лидер Жером Ривиер от „Националния фронт“ е оптимистично настроен за изборните резултати, които ще фаворизират евроскептичните партии.
„Вярвам, че за първи път можем да бъдем в позиция да имаме мнозинство на следващите европейски избори”, каза той. „Ако нямаме мнозинство, вярвам, че ще имаме малцинство, достатъчно силно, за да им попречим да правят нещата, които вършат сега”.
Това, което от много време липсва на крайно десните партии, е да координират действията си в Европейския парламент. Отношенията между Орбан и Салвини показват, че апетитът за такова единство нараства. В миналото, популистите бяха както в конфликт с останалите политически сили, така и помежду си.
Унгария и Италия например, през 2016 г. няколко пъти имаха сблъсъци по отношение на политиката в областта на миграцията. Италия, която е на фронтовата линия за търсещите убежище, отдавна притиска Унгария да приеме част от бежанците.
Сега сътрудничеството между единомислещите партии, апатията на гласоподавателите и избирателната система на Европейския парламент могат да се превърнат в „перфектната буря” за ЕС.
Членовете на Европейския парламент се избират пряко от гражданите, но тяхното участие постоянно намалява – според Отдела за наблюдение общественото мнение, едва малко над 42% от регистрираните гласоподаватели са гласували на последните избори през 2014 г. А това дава добър шанс на крайно десните партии, които по-успешно мобилизират електората си.
Евроскептичните партии също са склонни да гледат по-сериозно на европейските избори заради очевидната причина, че една от основните им цели е да оспорят съществуването на ЕС.
Системата е от полза за маргиналните или екстремистки партии. И формации като Националния фронт във Франция имат много по-голямо присъствие в Европейския парламент, отколкото в своите народни събрания.
С раздробен вече Европейски парламент, дори и малко увеличение на местата може да доведе до значителна разлика.
Не е нужно мнозинство за влияние върху политиките на ЕС и Европейската комисия, стига и солидно малцинство.
Някои от партиите, които искат да разтърсят Брюксел, разчитат на Стив Банън, бившият главен стратег на президента на САЩ Доналд Тръмп, да им помогне да повишат изборните си резултати.
Банън направи европейски обиколки, за да подтикне към действие еднакво мислещи политически лидери и дори постави началото на „Движението” (The Movement) - „супергрупа”, обединяваща популистите, за да постави под въпрос съществуването на Европейския съюз.
„Всички са съгласни, че следващият май е изключително важен, че това е първата реална за целият континент директна конфронтация между популизма и партията от Давос”, каза през юли Банън.
Салвини предложи подобна идея, като призова за европейска „лига на лигите”, която да обедини популистите. Той дори е инициирал среща с Банън за обмяна на опит.
От Германия подозират Банън, че използва фигури от европейската крайна десница, за да унищожи ЕС и да даде властта върху Европа на други нации.
„В това отношение, г-н Банън ни е много полезен, защото можем лесно да обясним на нашия народ, че целта на всичко е да отслаби европейските нации, така че те да загубят своята роля в света за сметка на Вашингтон, Пекин и Москва”, коментира германският евродепутат Елмар Брок.
Италия заплаши ЕС, ако друг не вземе мигрантите
След изборите имигрантите вече са въпрос в Швеция
Защо Орбан и Салвини се обявиха за опоненти на Макрон
Меркел: Начинът, по който се справим с мигрантите ще определи пътя на Европа
Викор Орбан: Трябва да спрем Брюксел, не сме слуги
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!