"Нарастващото напрежение между Сърбия и Косово ни тревожи, както и насилието срещу цивилни граждани, журналисти и мисиите на Европейския съюз (ЕС) и НАТО в Косово", заяви министър-председателят на Нидерландия Марк Рюте, като подчерта, че двете страни трябва да предприемат стъпки за деескалация, а след това и за нормализиране на обстановката в рамките на диалога, подпомаган от ЕС, съобщи „Ν1“.
„Стабилните отношения са от жизненоважно значение за двете страни и тяхната европейска интеграция, както и върховенството на закона, защитата на малцинствата, свободата на медиите и борбата с дезинформацията“, заяви Рюте на съвместна пресконференция със сръбския президент Александър Вучич и министър-председателя на Люксембург Ксавие Бетел в Белград.
Вучич очаква съвпадение на атаки в Косово и Украйна
„Не е наша работа да преценяваме кой прави повече, трябва да се придържаме към пътната карта и нейното цялостно изпълнение и за нас това беше много полезен разговор“, каза Рюте.
„Ще продължим разговорите, опитваме се да бъдем полезни, а не да съдим“, подчерта той и повтори, че изпълнението на пътната карта ще доведе до най-добри резултати.
Министър-председателят на Нидерландия заяви, че всички споразумения между Белград и Прищина предполагат формирането на Общността на сръбските общини (ОСО), като подчерта, че това ще бъде една от темите, обсъждани във вторник в Прищина.
Вучич: Турция е основният доставчик на оръжие за Косово
„Този въпрос е част от по-широк пакет от предложения и изисква работата и на двете страни, но ние се опитваме да бъдем възможно най-неутрални и избягваме да обвиняваме когото и да било, защото това не би помогнало“, каза Рюте и добави, че е оптимист, че настоящата ситуация може да бъде разрешена и че ще има какво да каже след посещението си в Косово.
Рюте подчерта, че ЕС е най-големият инвеститор в Сърбия и най-важният ѝ търговски партньор, а страните от Бенелюкс са в първата петица.
Той допълни, че са били обсъдени и въпросите на миграцията и визовата политика, като добави, че има положително развитие, което трябва да продължи, за да не бъдат Западните Балкани податливи на незаконна миграция.
НАТО е готово да действа, за да спаси мира в Косово
Бетел от своя страна заяви, че „думите са добри, но делата са още по-добри“. Министър-председателят на Люксембург отбеляза, че е важно напрежението между Белград и Прищина да бъде намалено.
„Съществува пътна карта, изготвена от специалния представител на ЕС за диалога между Белград и Прищина Мирослав Лайчак“, каза Бетел, като подчерта, че е важно да се постигне реален успех.
Сръбският президент Александър Вучич заяви, че той и двамата премиери имат различни виждания за Косово, но че „Сърбия знае каква е нейната работа“.
ЕС насрочи среща между Вучич и Курти
„Обещах, че Сърбия ще направи всичко възможно, за да запази мира и стабилността“, каза Вучич.
„Донякъде съм уплашен, защото никога в политическата си кариера не съм виждал такова ниво на безотговорност от страна на някои хора в региона“, добави той.
Сръбският президент посочи, че Сърбия е изпълнила две от трите мерки за деескалация на конфликтите в северната част на Косово, а последната трябва да бъде изпълнена едновременно от Прищина и Белград.
Вучич: В Косово пребиха брутално сръбски деца
"Общността на сръбските общини не включва само четири общини, а и още шест на юг от река Ибър. Брюкселското споразумение не е изпълнено в най-важната му част, а именно формирането на Общността, подписано преди 10 години, а формирането ѝ е предпоставка Сърбия да изпълни всичко останало. Няма надежда, че скоро ще видим това да се осъществи", смята Вучич.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!