Иран е на първо място в света по хвърлени в затвора журналисти, сочи публикуван днес доклад на Комитета за защита на журналистите (CPJ.org).
В момента в страната са задържани най-малко 52 представители на медиите.
Те станаха основна мишена на контрола, упражняван от иранското правителство върху опозицията след оспорваните президентски избори от юни 2009 г.
В отговор на това възникна "ъндърграунд" журналистика, казва 32-годишният Реза Вализаде, който е работил за иранското държавно радио и телевизия, но избягал от Иран по време на размириците след изборите.
"Имаме партизански журналисти, които носят маски, нямат имена, пишат под псевдоними и изпращат имейли без да посочват истинските си имена до медии извън Иран или публикуват в блогове в интернет под псевдоними", отбеляза Вализаде, който сега живее в Париж.
"Много, много горчив и черен период очаква журналистите", допълни той.
Сред поне 52-мата журналисти, които сега са в иранските затвори, има репортери на свободна практика, има пишещи за опозиционни блогове и вестници и дори няколко за медиите, контролирани от правителството, гласи докладът.
Седем от тях са били вкарани в затвора преди изборите през юни, а 11 са арестувани през февруари, посочва комитетът.
Цитираният брой не включва 50 други журналисти, арестувани след изборите и след това освободени под гаранция. Най-малко сто журналисти са избягали от Иран, повечето - в съседна Турция.
Според Комитета за защита на журналистите обвиненията срещу задържаните в повечето случаи са неясни - като "разпространяване на информация срещу режима", обида на властите и нарушаване на обществения ред, а много други дела се пазят в тайна без оповестяване на официалните обвинения.
Някои от журналистите са получили присъди до шест години затвор, заточение в страната и доживотна забрана да пишат или да извършват други социални и политически дейности.
Срещу поне двама са повдигнати обвинения в ерес и ако бъдат признати за виновни, могат да получат смъртно наказание.
Американски войници са открили огън срещу кола в западната част на Багдад, при което са били убити иракска журналистка и съпругът й, съобщи АП, като цитира анонимен полицейски служител.
Смъртта на двамата беше потвърдена от служители в моргата, но не и от армията на САЩ. Американските военни заявиха, че разследват убийствата на двама иракчани, извършени при военна операция в западната част на Багдад.
Убитата Асил ал Обейди е работела за телевизия "Диджла", която наскоро беше затворена заради финансови проблеми, отбеляза АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!