Т емпературата на Земята за кратко се повиши над решаващия праг, за който учените предупреждават от десетилетия, че може да има катастрофални и необратими въздействия върху планетата и нейните екосистеми, показват данни, споделени от виден учен.
Средната глобална температура в петък миналата седмица е била с повече от 2 градуса по Целзий по-висока от нивата преди индустриализацията, според предварителните данни, споделени в социалната мрежа X от Саманта Бърджис, заместник-директор на службата за изменение на климата “Коперник”, базирана в Европа.
ООН: Светът не успява да овладее климатичната криза
Прагът е преминат само временно и не означава, че светът е в състояние на постоянно затопляне над 2 градуса, но това е симптом на една планета, която непрекъснато става все по-гореща и по-гореща и се ориентира към по-дългосрочна ситуация, при която климатичната криза ще бъде невъзможно да се обърне.
„Най-добрата ни оценка е, че това е първият ден, когато глобалната температура е била с повече от 2°C над нивата от 1850-1900 г. (или прединдустриалните) с 2,06°C“, пише тя.
Provisional ERA5 global temperature for 17th November from @CopernicusECMWF was 1.17°C above 1991-2020 - the warmest on record.
— Dr Sam Burgess 🌍🌡🛰 (@OceanTerra) November 19, 2023
Our best estimate is that this was the first day when global temperature was more than 2°C above 1850-1900 (or pre-industrial) levels, at 2.06°C. pic.twitter.com/jXF8oRZeip
Бърджис посочва в публикацията си, че глобалните температури в петък са били средно с 1,17 градуса над нивата от 1991-2020 г., което го прави най-топлият ноемврийски ден в историята. Но в сравнение с прединдустриалните времена, преди хората да започнат да изгарят изкопаеми горива в голям мащаб и да променят естествения климат на Земята, температурата е била с 2,06 градуса по-висока.
Пробивът от 2 градуса в петък бе регистриран две седмици преди началото на климатичната конференция на ООН COP28 в Дубай. На събитието се очаква страните да направят равносметка на напредъка си, по отношение на целите, заложени в Парижкото споразумение. Договорът има за цел да ограничи глобалното затопляне до 2 градуса над прединдустриалните нива, съобщава CNN.
Тези данни „не означават, че Парижкото споразумение е нарушено“, каза Бърджис пред CNN, „но подчертава как се доближаваме до тези международно договорени граници. Можем да видим нарастваща честота от 1,5 градуса и 2 градуса през следващите месеци и години.
Данните на “Коперник” са предварителни и ще са необходими седмици, за да бъдат потвърдени с наблюдения в реалния живот.
Светът вече изглежда на път да надхвърли затоплянето от 1,5 градуса в по-дългосрочен план през следващите няколко години, праг, отвъд който според учените хората и екосистемите ще се борят да се адаптират.
Стряскаща статистика: До 2050 г. жегите ще убият почти 5 пъти повече хора
Затоплянето до 2 градуса излага много по-голяма част от населението на риск от смъртоносни, екстремни метеорологични условия и увеличава вероятността планетата да достигне до необратими повратни точки, като разрушаването на полярните ледени покривки и масовата смърт на кораловите рифове.
Ричард Алън, професор по климатични науки в университета в Рединг в Обединеното кралство, нарече пробива „канарче във въгледобивната мина“, което „подчертава спешността за справянето с емисиите на парникови газове“.
„Напълно очаквано е, че отделни дни ще надминат 2 градуса над прединдустриалната епоха много преди действителната цел от 2 градуса по Целзий да бъде нарушена в продължение на години“, добавя той.
Данните са регистрирани след най-горещите 12 месеца в историята и след година на екстремни метеорологични явления, предизвикани от климатичната криза, включително пожари в Хавай, наводнения в Северна Африка и бури в Средиземно море, всички от които взеха човешки животи.
Climate change: The world briefly smashed through the 2-degree warming limit for the first time ever | CNN https://t.co/qSOdzLVTyI pic.twitter.com/eCZp5xxwzp
— MAGATard (@TheMAGATard) November 20, 2023
Учените все по-често алармират, че данните за температурите надхвърлят прогнозите им.
Поредица от доклади, проверяващи климата на Земята и действията на хората за борба с него през последните седмици, показват, че планетата се е запътила към опасно ниво на затопляне и не прави достатъчно, за да смекчи или да се адаптира към неговите въздействия.
Как климатичните промени влияят на нервната система на животните
Според Междуправителствения панел по изменение на климата светът трябва да намали емисиите с 45% до края на това десетилетие, за да има някаква надежда за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива.
Друг доклад на ООН също е установил, че светът ще надхвърли ограничението за производство на изкопаеми горива, което би повлияло на глобалното затопляне.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!