Н АСА няма да отмени изстрелването на новата ракета до Луната, а нанесените от урагана Никол щети не представляват голям риск, предаде АП.
Природната стихия стана причина за отлепване на 3-метрова част от уплътнение в горната част на космическия апарат.
Материалът се откъсна под формата на малки парченца, каза мениджърът на мисията Майк Сарафин. Той потвърди, че екипът е готов да действа, базирайки се на опита си с този материал.
Изстрелването е планирано за ранните часове на сряда, 16 ноември, и ще бъде осъществено от космическия център „Кенеди“ във Флорида. Ще бъдат използвани тестови манекени вместо астронавти. Това е първият тестови полет на 98-метровата ракета. Тя е и най-мощната, конструирана от НАСА досега. Ракетата ще се опита да изпрати капсулата в лунната орбита.
Мисията на стойност 4 млрд. щатски долара беше временно прекратена през август заради изтичане на гориво и заради урагана Иън. Ракетата беше прибрана в хангара през септември, но пък остана на стартовата площадка по време на природната стихия Никол. Тогава мениджърът на мисията каза, че няма достатъчно време да бъде преместена. Бурята обаче се оказа по-сериозна от очакваното.
Сарафин каза в понеделник вечерта, че все пак има малък риск част от уплътнението да се отлепи по време на изстрелването. Най-вероятно ще пострада една по-голяма и здрава част от ракетата. Щетите обаче няма да бъдат сериозни, смятат от НАСА.
Инженерите не успяха да определят причината за опасното изпускане на гориво по време на двата опита за изстрелване през лятото. Екипът е убеден, че по-малкият натиск върху чувствителната част на горивния поток ще поддържа евентуално изтичане в приемливи граници. Това каза Джеръми Парсънс, заместник-мениджър по програмата.
Космическата агенция на САЩ планира да изпрати астронавти около Луната през 2024 г. Кацане на екипаж на лунната повърхност е предвидено за 2025 г.
Последното кацане на Луната беше през 1972 г. Тогава бе преустановена програмата „Аполо“.
Сателит на НАСА с размерите на микровълнова печка достигна до лунната орбита в неделя, след като бе изстрелян от Нова Зеландия през лятото. Сателитът „Кейпстоун“ ще прекара шест месеца в лунна орбита, тествайки системата за навигация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!