И зкуственият интелект (AI) бързо навлиза в различни сектори в Гана, включително здравеопазването, където млади иноватори използват AI за разработване на авангардни решения.
Това съобщава кореспондентът на Voice of America (VOA), Исак Каледжи в своя репортаж от Акра.
MinoHealth AI Labs, технологична група, ръководена от млади новатори, е пионер в използването на изкуствен интелект в здравеопазването. Учените са разработили AI инструмент, който бързо и точно диагностицира заболявания, помагайки за справяне с недостига на здравни работници в страната.
Здравните работници в този диагностичен център в Кофоридуа, град в източния регион на Гана, са заети с изследване на сканирани рентгенови изображения на пациенти. Те са подпомогнати от Generative AI, инструмент, проектиран с изкуствен интелект, който бързо открива и диагностицира различни заболявания, като анализира качените сканирани изображения.
Платформата може да генерира медицински доклад, да предписва лекарства и да препоръчва лечебни процедури, облекчавайки натоварването на рентгенолозите като Даниел Гийма.
Гийма е впечатлен от способността на инструмента да анализира две различни изображения и да предоставя диагноза едновременно.
"Платформата е в състояние да прави разлика между факта, че има две изображения, поставени едно до друго”, обяснява той.
Дарлингтън Акого е мозъкът зад този AI инструмент. Неговият екип в minoHealth AI Labs за първи път го разработва преди две години, но го преработва тази година, за да го направи по-ефективен.
Гана има повече от 90 рентгенолози, които обслужват население от над 30 милиона, според Асоциацията на радиолозите на Гана.
В Гана има недостиг на здравни работници, а Акого иска неговият AI инструмент да запълни празнините.
“Целта е всеки да получи достъп до качествено здравеопазване, независимо къде се намира“, обяснява основателят на minoHealth AI Labs.
Според Световната здравна организация незаразните заболявания предизвикват 43% от смъртността в Гана и необходимостта от ранна диагностика и лечение е жизненоважна. Много здравни заведения все още не са възприели напълно технологията, защото огромен брой здравни работници и пациенти все още са скептични.
Самият Гийма е бил скептик през всичките тези години. И така, неговото съоръжение е въвело система за гарантиране на качеството, която осигурява предпазна мрежа за диагностика, подпомагана от AI. Всички диагностични доклади, генерирани от AI инструмента, винаги се преглеждат от сертифициран лекар.
“Бях малко скептичен относно необходимостта да използвам AI, за да диагностицирам състоянията на хората”, обяснява Гийма.
Технологията на Акого е сертифицирана от Службата по храните и лекарствата на Гана, но той е наясно с опасенията относно изкуствения интелект и опасностите, свързани с потенциалното му диагностициране на пациенти погрешно. Той казва, че медиците също са наясно с ограниченията на неговия инструмент и са насърчавани винаги да гарантират, че лекарите имат последната дума относно диагностичните доклади на AI.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!