И ранците, които се противопоставят на режима в Ислямската република отбелязват първата годишнина от смъртта в ареста на младата Махда Амини, задържана заради предполагаемо нарушаване на правилата в Иран за облеклото на жените.

В деня на годишнината активисти казват, че властите извършват репресии, за да попречат на хората отново да протестират срещу режима.

В навечерието на първата годишнина от смъртта на Махса Амини: Хиляди излязоха по улиците на Брюксел

Смъртта на младата жена породи безпрецедентна вълна от протести в Иран миналата година, припомня Франс прес.

Махса Амини беше на 22 години. Тя беше иранска кюрдка. Близките ѝ казват, че е починала в резултат на удар в главата, нанесен в ареста. Властите отричат тази версия.

В протестите, последвали смъртта на Махса, се включиха много жени, които демонстративно отказваха да се забулват, както изискват иранските правила за облекло.

След няколко месеца обаче протестите изгубиха импулса си пред репресиите от страна на властите, по време на които бяха убити 551 протестиращи, сред които и 68 деца, според данни на иранската организация "Хюман райтс", базирана в Норвегия, а над 22 000 души бяха арестувани, според данни на "Амнести интернешънъл". Седем души бяха екзекутирани след дела по обвинения, свързани с тези протести.

Иран връща моралната полиция по улиците

Активисти казват, че репресиите са се засилили с приближаването на годишнината от смъртта на Махса. Те са насочени по-специално към близки на убитите по време на протестите и към близки на самата Махса. Целта им е да се попречи на тези хора да говорят относно печалната годишнина и последствията от смъртта на Махса.

"Хюман райтс уоч", казва, че членовете на семействата на най-малко 36 убити в демонстрациите или екзекутирани по време на репресиите иранци, сега са съдени или пък са били осъдени на затвор през последния месец.

Махса Амини се превърна в символ на системното потисничество над жените в Иран, символ на едно управление, в което цари несправедливост и безнаказаност, казват правозащитници.      

ЕС наложи санкции на иранската "морална полиция"

Две журналистки в Иран, които най-щателно следяха случая с Махса - Нилуфар Хамеди и Елах Мохамади - са в затвора от близо година, докато трета журналистка - Назила Маруфиан, която интервюира бащата на Махса - Амджад Амини, беше арестувана на няколко пъти.

Иранските сили за сигурност задържаха за кратко бащата на Махса Амини, иранската кюрдка, която преди година почина в ареста и чиято смърт породи безпрецедентни протести в Иран и на други места по света, предаде Ройтерс. 

Междувременно стана ясно, че бащата на младата жена е бил задържан в събота, когато се навършва една година от смъртта на Махса. Това заяви близък до семейство Амини източник и базираната в Норвегия иранска правозащитна организация "Хенгав". 

Амджад Амини е бил арестуван при излизане от дома си в Западен Иран. 

След няколко часа бащата на Махса е бил освободен.

Иран екзекутира трима мъже, осъдени заради протестите

По-рано пред медии, излъчващи на фарси, но базирани извън Иран, той заяви, че планира да организира възпоменателна проява за дъщеря си в родния ѝ град Сакез в Северен Иран, в който преобладава кюрдското население. Медии, сред които "Радио Фарда", базирано в Прага, обявиха, че бащата на Махда е бил призован да се яви в разузнавателните служби на Иран след като е съобщил това.

Според неправителствената организация "Хенгав", която следи ситуацията с кюрдите, правителството на Иран е изпратило допълнителни сили за сигурност в Сакез и други населени места в района, в които може да има протести днес.

В парламента на Иран пък бе представен законопроект със заглавието: "В подкрепа на културата на хиджаба и на целомъдрието", като в него се отправя призив за много строги санкции за нарушаване на действащите закони за носене на хиджаб.

"Амнести интернешънъл" обвини Иран, че е извършил "низ от престъпления и нарушения на международното право, за да изкорени всякакъв протест срещу желязната хватка на властта" и изрази разочарование, че нито един ирански представител не е бил обект на разследване за смъртта на Махса Амини или заради последвалите репресии на протестиращите срещу режима.

Гробът на Махса Амини стана обект на вандалска проява

От своя страна базираната в Норвегия иранска организация "Хюман райтс" подчерта, че Иран е засилил изпълнението на смъртни присъди чрез обесване за престъпления като трафик на дрога, за да отправи послание към цялото общество. Над 500 души бяха екзекутирани в страната само през тази година.

Според "Хюман райтс" това не са смъртни присъди, а масови извънсъдебни екзекуции на най-маргинализирани хора с цел всяване на терор и разубеждаване да се организират нови протести по повод годишнината от смъртта на Махса Амини.

Тя: - Каква е разликата между харчене и инвестиция? Той: - Ако ти купиш нещо - е харчене. Ако си купя аз - е инвестиция.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Симпатичните Мария и Коци от с. Белозем се сбогуваха с приключението “Един за друг”

Симпатичните Мария и Коци от с. Белозем се сбогуваха с приключението “Един за друг”

Любопитно Преди 1 час

Музикантите Ники и Цецо спечелиха седмичното отборно предизвикателство

<p>Българските грации завоюваха златото в многобоя на Световната купа в Баку&nbsp;</p>

Българските грации завоюваха златото в многобоя на Световната купа в Баку

България Преди 4 часа

Българките представиха отлично своите композиции в столицата на Азербайджан

Русия и Украйна с голяма размяна на пленници

Русия и Украйна с голяма размяна на пленници

Свят Преди 4 часа

Зеленски обяви, че „277 украински воини“ са се върнали у дома от руски плен

<p>Повод за гордост! Карлос Насар подобри два световни рекорда&nbsp;🥇</p>

Карлос Насар подобри два световни рекорда

България Преди 4 часа

Насар записа рекордния опит на 188 кг и подобри с един килограм върховото постижение на колумбиеца Лесман Паредес Монтано

Социолог: Президентът ще предаде поста на неярка политическа фигура

Социолог: Президентът ще предаде поста на неярка политическа фигура

България Преди 5 часа

"Президентските избори не са толкова далеч, колкото си мислим", каза Кольо Колев

<p>Ново откритие:&nbsp;<strong><span style="color: rgb(0, 0, 255);">Вселената&nbsp;</span></strong>може да се върти 🌌</p>

Проучване: Вселената може да се върти

Любопитно Преди 5 часа

Моделът им предполага, че Вселената може да се завърта веднъж на 500 милиарда години

<p>Путин обяви Великденско <strong style="color: rgb(255, 0, 0);">примирие</strong></p>

Путин обяви спиране на огъня във войната срещу Украйна до 21 април

Свят Преди 7 часа

„Предполагаме, че украинската страна ще последва нашия пример“, каза той

<p>Протестиращите не отстъпват: Блокадата на РТС продължава</p>

Протестиращите не отстъпват: Блокадата на сръбската национална телевизия продължава

Свят Преди 7 часа

Пред сградата на РТС няма полицейски екипи, само пътната полиция, за да спира движението

"Убити от алчност": Близки на жертвите на пожара в Кочани излязоха на протест

"Убити от алчност": Близки на жертвите на пожара в Кочани излязоха на протест

Свят Преди 8 часа

До момента разследването е обхванало 59 души и три фирми

<p>Дрейк подаде нов иск за клевета след скандала на &quot;Супербоул&quot;</p>

Дрейк подаде нов иск за клевета срещу Universal Music Group

Любопитно Преди 8 часа

Канадският рапър предяви новите обвинения в разширен федерален иск за клевета срещу собствената си звукозаписна компания

<p>Среща във Ватикана между Ванс и критици на Тръмп, какво обсъдиха&nbsp;</p>

Среща във Ватикана между Ванс и критици на Тръмп

България Преди 8 часа

Това са първите подобни лични разговори по време на втория мандат на Тръмп

Унищожиха ръчна граната, открита край Кнежа

Унищожиха ръчна граната, открита край Кнежа

България Преди 8 часа

Намереният предмет е немска ръчна граната "М24"

Катастрофа между Локорско и Войнеговци, има жертва

Катастрофа между Локорско и Войнеговци, има жертва

Свят Преди 9 часа

За изминалото денонощие в страната са регистрирани 23 тежки катастрофи

<p>Депортации на пауза:&nbsp;Какво се случва в САЩ</p>

Върховният съд на САЩ спира депортацията на венецуелци

Свят Преди 9 часа

Върховният съд на САЩ преустанови с временна заповед депортирането на хиляди венецуелци

<p>Украински дипломат със сериозен призив към Мерц</p>

Украински дипломат призова Мерц: Германия да достави ракети „Таурус“ на Украйна незабавно

Свят Преди 9 часа

Мелник, който стана постоянен пратеник на Украйна в ООН, описа доставката като необходима за спиране на руското настъпление и обрат във войната