Ж урналистъът от Първи канал на руската държавна телевизия Жана Агалакова заяви днес, че напуска в знак на протест срещу войната в Украйна, предава БТА.
"Когато говорих с шефовете си, им казах, че повече не мога да върша тази работа", каза на пресконференция в Париж Агалакова - бивша водеща на новините по Първи канал, която досега беше кореспондент на медията във френската столица.
Тя каза, че руската телевизия се използва за разпространяване на кремълска пропаганда и че властите в Русия от години потискат независимите медии.
Наказаха Марина Овсянникова единствено с глоба
Междувременно Дмитрий Муратов - главен редактор на "Новая газета" и носител на Нобеловата награда за мир за 2021 г., и неговият вестник са решили да дарят медала на Украинския фонд за бежанците, за да бъде продаден на търг, се казва в съобщение, публикувано на уебсайта на изданието, цитиран от БГНЕС.
"Новая газета” и аз решихме да предложим Нобеловия медал на Украинския фонд за бежанците. В Украйна вече има над 10 милиона бежанци. Моля ви да отговорите на аукционната къща, която ще предложи за продажба тази световноизвестна награда ", написа Дмитрий Муратов.
Той публикува и статия за това какво може да се направи незабавно по отношение на войната в Украйна: "Да прекратим огъня, да разменим пленниците, да върнем телата, да осигурим хуманитарни коридори и помощ, да помогнем на бежанците.”
В Русия: Как глобяват за антивоенни протести
"Ние ви съобщаваме за всичко, което се случва в Русия и по света. Нашите журналисти не се страхуват да открият истината и да ви я представят. В страна, в която властите постоянно забраняват нещо, включително да се казва истината, трябва да има издания, които да продължават да се посвещават на истинската журналистика. Нашата подкрепа ще помогне на нас, „Новая газета”, да продължим да бъдем такова издание."
59-годишният Дмитрий Муратов е руски журналист и главен редактор на "Новая газета" - издание, оценявано от Комитета за защита на журналистите като "единствения истински критичен вестник с национално влияние в днешна Русия".
През октомври миналата година Муратов беше удостоен с Нобелова награда за мир през заедно с филипинската журналистка Мария Реса заради борбата им за свободата на изразяване в техните държави.
През 1993 г. той е един от основателите на в. "Новая газета", който има фундаментално критично отношение към властта, а от 1995 г. той е негов главен редактор.
Противниците на "Новая газета" нееднократно са реагирали на това с тормоз, заплахи, насилие и убийства.
Руският медиен регулатор забрани да се използва думата "нашествие"
От началото на издаването на вестника са убити шестима негови журналисти, включително Анна Политковская, която пише разобличителни статии за войната в Чечня.
Въпреки убийствата и заплахите, обаче, Муратов не се отказва от независимата политика на вестника
Той последователно защитава правото на журналистите да пишат каквото искат и за каквото искат, стига да спазват професионалните и етичните стандарти на журналистиката, заявиха тогава от комисията на Нобеловия комитет.
Антивоенни протести в Русия, повече от 1500 души са арестувани
Самият Муратов посвети своята Нобелова награда на убитите журналисти и сътрудници на вестника от 2000 година насам.
"Не мога да си припиша заслугите за това. Това е заслуга на „Новая газета“. Тя е на тези, които загинаха, защитавайки правото на хората на свобода на словото", заяви главният редактор,
Той получи наградата си през декември 2021 г., като тогава предупреди, че е възможна война между Русия и Украйна.
В началото на март тази година „Новая газета” обяви, че ще премахне съдържанието за Украйна, след като депутатите подкрепиха закон, който предвижда затвор и глоби за "фалшиви новини" за руската армия.
"Военната цензура в Русия бързо премина в нова фаза: от заплахи за блокиране и закриване на публикации се премина към заплаха за наказателно преследване", се казва в изявление на вестника в Телеграм.
"Няма никакво съмнение, че тази заплаха ще бъде осъществена", обяви изданието.
Новоприетият закон в Русия предвижда затвор до 15 години и глоби за лица, които публикуват „съзнателно невярна информация” за армията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!