С траните в Южна Европа издадоха предупреждения за силни горещини при температури, надхвърлящи 40 градуса, а спадът на водите в германска река извади на повърхността гранати и мини от Втората световна война.
Италия обяви червен код за опасно време, най-високото от три нива, за централната и северната част на страната, предупреждавайки за сериозни рискове за здравето на хората в градове като Рим, Флоренция и Венеция.
Temperatures skyrocketed to over 100 degrees in Spain and Portugal -- close to breaking Europe’s heat record set in 1977.@sethdoane is on the ground, where the sweltering weather shows no sign of breaking https://t.co/xfvp03FyaL pic.twitter.com/kk0AbXhYbR
— CBS Evening News (@CBSEveningNews) 2 August 2018
Очаква се сегашната гореща вълна в Италия да продължи до уикенда, когато синоптиците прогнозират мощни гръмотевични бури из цялата страна.
Голяма част от Испания е под тревога за горещо време, след като метеоролозите предупредиха, че температурите може да надхвърлят 40 градуса заради горещ въздух от Африка, който се придвижва на север.
Испанската метеорологична служба заяви, че осем провинции в южната автономна област Андалусия и около Мадрид са силно застрашени от нахлуващата гореща вълна.
Два смъртни случая от топлинен удар са регистрирани тази седмица в Испания, където се засилва горещата вълна. Това съобщиха днес местните власти в югоизточната област Мурсия.
Първи жертви на горещините станаха близо 40-годишен работник нигериец, трудил се във вторник на пътен строеж край град Мурсия, и пенсионер на 78 години, поразен от жегата, докато копаел в зеленчуковата си градина и починал по-късно в болницата, информираха здравните служби.
Аутопсия на тялото на работника показа вчера, че причина за смъртта е топлинен удар, макар че е имало и съпътстващо заболяване - хипертония, което може да е допринесло за фаталния изход.
Според източник от здравното заведение причините за смъртта на 78-годишния пенсионер все още не са потвърдени и аутопсията предстои.
Метеоролозите прогнозираха, че днешният ден ще е сред най-горещите това лято в Испания с температури от 40 градуса в Мадрид, 42 - в Севиля и Андалусия на юг, 43 в Касерес и 44 в Бадахос и Естремадура - на югозапад.
Метеорологичната служба на Португалия съобщи, че на осем места са измерени рекордно високи температури.
Близо до град Абрантеш, североизточно от столицата Лисабон, вчера са измерени 45,2 градуса по Целзий.
Днес се очаква температурите в Португалия да се задържат около 45 градуса, а утре да достигнат до 47 градуса по Целзий.
Най-високата температура в Португалия е измерена през 2003 г. - 47,4 градуса.
Обявен е червен код, а спасителните служби, медицинският персонал и пожарникарите са готови да действат при необходимост.
КАК ДА ПРЕЖИВЕЕМ И ТАЗИ ГОДИНА ЛЕТНИТЕ ЖЕГИ - СНИМКИ
По-ниско ниво на тревога има в други 24 провинции, а метеоролозите казаха, че температурите може да достигнат 44 градуса в три големи речни долини.
Властите предупреждават да не се излиза открито в най-горещата част от деня и съветват гражданите да пият вода и да държат жилищата и превозните средства колкото може по-прохладни.
Temperatures in #Spain 🇪🇸 and #Portugal 🇵🇹 could reach 48°C this week as Europe struggles with a #heatwave 🔥🔥🔥 How are you coping with the heat? pic.twitter.com/M5alsnZgmG
— FRANCE 24 English (@France24_en) 3 август 2018 г.
В Гърция миналия месец загинаха 91 души в горски пожари.
Алексис Ципрас пое политическа отговорност за пожарите в Гърция
Европейският рекорд от 48 градуса по Целзий е отчетен в Атина през юли на 1977 г., припомня в свой текст пък BBC.
А в източната германска провинция Саксония-Анхалт полицията предупреди гражданите да не пипат гранатите, мините и други оръжия, които изплуваха от калта по бреговете на река Елба, чието водно равнище рязко спадна заради жегите.
Само за няколко седмици полицията е намерила в близост до водни басейни 24 единици боеприпаси от Втората световна война, изхвърлени в края на конфликта от германски, руски и съюзнически войски, спрямо 12 за цялата минала година. Сапьори работят по обезвреждането им.
Във Великобритания пък се очаква температурите да достигнат 33 градуса в югоизточната част на страната.
Два нови горски пожара избухнаха в Латвия, един от които унищожи 220 хектара площи в блатист район близо до границата с Естония.
Другият пожар избухна в близост до централния град Йекабпилс, но вече е потушен. Затова пък пожарникарите не успяват да угасят големия пожар, който от две седмици бушува в в северната част на област Видземе, където е унищожил 1200 хектара торфени находища, гори и блата. Повечето евакуирани жители още не могат да се завърнат по домовете си.
В момента Латвия е обхваната от суша с рекордна продължителност от един век насам.
Заради липсата на оборудване латвийското правителство реши да закупи шест нови тежкотоварни хеликоптера за превоз на хора и пренасяне на големи количества вода за гасене на пожари.
Горещините дават отражение и върху зърнените култури в Европа
Жестоката горещина е опустошила посевите със зърнени култури из Северна Европа, а комбинация от засушавания и проливни дъждове в житницата около Черно море намали очакваните добиви, появиха се опасения, че още има още щети, които ще вдигнат цените.
С наближаването на жътвата в Северна Германия - втория след Франция най-голям производител на пшеница в Европейския съюз - се появяват нови доказателства за щети по реколтата и наблюдателите на няколко пъти снижават очакванията за добивите в 28-членния блок.
"Ситуацията в Северна Европа е катастрофална", казва Андре Дефоа, главен анализатор в "Стратеджи грейнс".
Миналата седмица тази консултантска компания намали прогнозните си очаквания за реколтата от хлебно зърно за тази година в ЕС (най-големия производител на зърно в света) до нива под 130 милиона тона. Това е най-ниското равнище от шест години насам, макар че Дефоа каза, че прогнозата може да бъде ревизирана още веднъж.
Франция - топ производителят в ЕС - също страда от екстремни прояви на времето и прогнозите са, че добивите й ще бъдат около 34 млн. тона в сравнение с 36,6 млн.тона през миналата година.
Знойната топлина удари пшеницата и в Скандинавия, и другите балтийски държави, като в Швеция се очаква реколтата да спадне с 40% на годишна база.
А във Великобритания, където засушаването може да доведе до петгодишно дъно на добивите на пшеница, фермерите тревожно очакват резултатите, докато на север жътвата започна.
The extreme #Heatwave across #Europe is set to intensify over the next few days🌡Temperatures in SW Spain & S Portugal climbing into the mid 40’s & could reach at least 48C on Friday & Saturday. Making it record breaking-Potentially the hottest day EVER recorded in Europe !🔥@GMB pic.twitter.com/ww6Jphlr1h
— Laura Tobin (@Lauratobin1) 2 август 2018 г.
Как резките промени във времето повлияват на здравето ни
19 души умряха от жегата в Канада
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!