Съмненията относно способността на президента Владимир Путин
да подобри жизнения стандарт в Русия е понижил обществения му
рейтинг до най-ниското равнище от 12 години насам.
Това сочат резултатите от проучване на независимата социологическа агенция "Левада" (Levada.ru), публикувани днес и цитирани от Ройтерс.
Осъществената през периода 18-21 януари анкета установява,
че 62 на сто от запитаните одобряват работата на Путин като
президент, докато през декември този показател и бил 65 на сто.
Това одобрение е по-високо от одобрението за мнозина западни
лидери, но е
най-ниското за Путин от юни 2000 г.,
когато той започна първия си президентски мандат.
Рейтингът на Путин варира в ежемесечните проучвания на "Левада" от началото на третия му президентски мандат през май 2012 г., когато е отбелязал връх от 69 пункта, а през август и ноември е бил 63 на сто.
"Това е много стабилна тенденция: спад на доверието, упадък на легитимността на властта", каза директорът на Центъра "Левада" Лев Гудков. По думите му най-важният фактор е "загубата на вяра, че Путин може да гарантира икономически път на страната, който да доведе до подобряване на жизнените стандарти".
През по-голямата част от двата президентските мандата на Владимир Путин през периода 2000-2008 - години на забележителен икономически ръст поради високите цени на петрола -
рейтингът му беше над 70 на сто, а понякога надхвърляше 80%.
За пръв път инфлацията започна да расте в Русия след световната икономическа криза, а през 2012 г. икономическият растеж в страната спадна до 3,4 на сто, докато през първите мандати на Путин като президент той беше около два пъти по-висок.
Безработицата през ноември м.г. бе 5,4 на сто, тоест 4,1 милиона безработни руснаци, а през октомври м.г. възлизаше на 5,3%.
Въпреки нарастващото недоволство сред хората заради корупцията и слабостите в здравеопазването, правоохранителните органи и образованието Гудков твърди, че Путин все още може да разчита на широка подкрепа и че вероятно рейтингът му никога няма да спадне под 30 пункта.
Анкетата на Центъра "Левада" е обхванала 1596 възрастни граждани на Русия, а статистическата грешка е плюс-минус 3,4 на сто, посочва Ройтерс.
Междувременно руски медии и експерти разсъждават за политическото бъдеще на премиера Дмитрий Медведев, след като на икономическия форум в Давос бившият президент заяви,
че
никога не е изключвал възможността отново да се кандидатира за държавен глава.
Медведев заяви, че няма да оспорва на Путин президентското кресло през 2018 г., но много неща сочат, че може да се върне като държавен глава, пише "Независимая газета", отбелязвайки доста добрия, макар и спадащ рейтинг на Медведев. Вместо висшия пост обаче експерти му предсказват предсрочна оставка като глава на руското правителство. Медведев губи популярност, а Путин проявява към него явно политическо недоверие, коментира политологът Глеб Павловски. Според него Медведев "днес е човек без позиция. И не знам какво чудо би могло да промени това след четири години".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!