Когато италианска компания няма достъп до банкови кредити, има две възможности - да отиде при мафията или при лихварите.
И в двата случая тя губи, тъй като мафията продава компанията, а лихварите я пресушават, установява Антонело Монтанте, предприемач и вицепрезидент на организацията на работодателите Кофиндустрия (Cofindustria), цитиран от германския в. "Ханделсблат".
Неотдавна Монтанте направи предложение, което намери силен отзвук сред правителството на Марио Монти и политическите партии - за компаниите да бъде въведен рейтинг "анти-мафия".
Според бизнесмена сега времената са благоприятни за мафията.
От година Италия е разтърсвана от финансова криза и за малките и средни компании става все по-трудно да получават пари от банките. Голяма част от предприятията изпадат във финансова нужда, тъй като клиентите им не плащат редовно, а те трябва да обслужват кредити. Банките пък не отпускат пари.
Организираната престъпност, "най-голямата италианска корпорация", се намества в тази ниша, отбелязва Монтанте.
Според данни на италианската централна банка мафията е "заработила" общо 150 млрд. евро спрямо 120 млрд. евро за енергийния гигант Ени (Eni) и 92 млрд. евро за най-голямата банка в страната Уникредит (Unicredit).
Рейтингът "анти-мафия", като по-добра оценка за "чисти" компании, би трябвало да облекчи достъпа до кредити.
Според плана за Монтанте за постигане на тази цел трябва да бъде създадена организация, която да сертифицира компании и да поддържа база данни на "добродетелни фирми".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!