К омпаниите, които се занимават с разработка на изкуствен интелект (ИИ), се надпреварват да се възползват от популярността на програми като ChatGPT. Въпреки това, регулирането на изкуствения интелект изостава спрямо темповете на технологичното развитие, предава Voice of America (VOA).
Тази седмица новоизбраният президент Доналд Тръмп и главният изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон направиха важно изявление.
„Развълнуван съм да обявя, че SoftBank ще инвестира 100 млрд. долара в Америка, създавайки минимум 100 000 американски работни места. Това ще помогне да се гарантира, че изкуственият интелект, нововъзникващите технологии и други индустрии на бъдещето ще се изграждат, създават и развиват тук, в САЩ“, каза Тръмп.
Иновациите в областта на генеративния изкуствен интелект се развиват с бързи темпове, подхранвани отчасти от популярността на „големи езикови модели“ като ChatGPT, които се обучават върху огромни количества текстови данни, за да генерират ново съдържание. Привидно неограничените възможности на тази технология обаче повдигат въпроси за безопасността и регулирането.
„Администрацията на Тръмп много ясно заяви, че иска да премахне голяма част от регулациите в областта на изкуствения интелект, които бяха въведени при администрацията на Байдън“, каза Кевин Вербах, професор по правни науки и бизнес етика.
На неотдавнашната среща на високо равнище за ИИ в Ню Йорк участниците изразиха ентусиазъм за бъдещето на индустрията, но също така подчертаха необходимостта от политики и стандарти, които да помогнат за намаляване на потенциалните вреди. „Компаниите искат да разберат как да избегнат казуси и PR катастрофи, които се случват, когато например ИИ не работи по предназначение“, обяснява Вербах.
Предприемачът в сферата на игрите Джей Уотс отбеляза нарастващите призиви за прозрачност както от страна на разработчиците, така и от компании като Valve, водещ разработчик и разпространител на видеоигри. „Сега това принуждава компаниите да обясняват как използват ИИ, вместо просто да използват всички тези генеративни активи, получени отнякъде, които потенциално нарушават чужди права“, обяснява Уотс.
Гарантирането, че генеративните модели на ИИ се обучават с качествени данни, е идеалният подход, но разработчиците не винаги имат достъп до такива данни.
Експертите предлагат въвеждане на измервания и критерии за оценка на ефективността на програмите за изкуствен интелект. Други твърдят, че твърде строгият регулаторен подход може да задуши иновациите и конкуренцията.
С напредването на изкуствения интелект човешкият интелект все още трябва да определи правилния баланс между иновациите и реда.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!